23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk ve 23 Nisan Çocuk Resimleri

1
Advertisement

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedir, neden önemlidir? 23 Nisan önemi geçmişi ve Atatürk ve çocuk resimlerinin yer aldığı sayfamız.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Türkiye’de ve Kıbrıs’ta Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara hediye edilmiştir. 23 Nisan bayramı TBMM’nin açılışından bu yana değişik isimler altında kutlanmıştır. 23 Nisan’da önceleri Milli Bayram adı altında kutlanırken 1935’te 1 Kasım’da saltanatın kaldırılması sebebi ile kutlanan Hakimiyet-i Milliye bayramı birleştirilmiştir.

23 Nisan
Hakimiyet-i Milliye Bayramı saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

23 Nisan ilk olarak 1927 yılında Atatürk’ün himayesi altında Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 23 Nisan 1927’de Cumhurbaşkanlığı Bandosu çocuklar için konserler düzenlemiştir. Ayrıca Ankara’da bir çocuk balosu tertiplenmiştir. Bir yıl sonra ise daha geniş içerikli olarak halkında davet edilmesi ile çocuk alayları, yarışmalar, geziler v.s. etkinliklerin gerçekleştirilmesi ile kutlanılmaya devam edilmiştir.

23 Nisan 1933 tarihinde Atatürk çocuk bayramına daha değişik bir boyut daha getirdi. 23 Nisan 1933 sabahı çocukları makamında kabul etti. Onlar ile ilgilendi ve sohbet etti. 1933 yılında yine stadyumlarda bugünde devam eden gösteriler düzenlenmesi başlandı. O yıl Reşit Galip Bey tarafından kaleme alınan “Andımız” ilk defa okunmaya başlandı. Resmi isminde hala Çocuk ismi geçmese de 23 Nisan çocuk bayramı olarak devlet tarafından kutlanılmaya devam edilmiştir.

1981 yılına kadar farklı isimler altında ama her zaman çocukların ana aktör olarak kutlanan bu yıldan sonra şimdiki ismi olan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanılmaya devam edildi. 23 Nisan’lar da başta TRT olmak üzere bir çok kurum yurt dışından bir çok ülkeden öğrencileri ülkemize getirtip misafir etmekte ve bir karnaval havası yaşatmaktadır.

Advertisement

23 Nisan Bayramının Özellikleri

23 Nisan’ın en büyük özelliği Çocuklara armağan edilmiş bir bayram olmasıdır. 23 Nisan 1920 günü açılan meclis sayesinde Ulusal Egemenliğin halka ait olduğu bir yönetim şekline milletimiz ilk adımlarını atmıştır. Bu sebeple 23 Nisan günü aynı zamanda da bir Milli Egemenlik Bayramıdır.

Yani hür ve bağımsız bir toplum, bir millet ve bir ülke olduğumuzun ilan edildiği bir gün olduğu için oldukça önemli ve özellikli bir Ulusal Bayram olarak kutlanmaktadır. 23 Nisan günleri devletin hemen hemen her tabakasında makam ve koltuklar bu sebepledir ki çocuklara bırakılır. Bu toplumun gerçek geleceği olan çocuklara Ulusal Egemenliğin ve millet sevgisinin aşılandığı bir gün olarak oldukça önem arz eden bir bayramdır.

23 Nisan Atatürk ve Çocuk Resimleri

Atatürk ve Çocuk Resimleri Atatürk ve Çocuk Atatürk ve Çocuk Resimleri Atatürk ve Çocuk Resimleri Atatürk ve Çocuk Atatürk ve Çocuk Resimleri Atatürk ve Çocuk


1 Yorum

Leave A Reply