3 Boyutlu Hologram Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları Özellikleri

0
Advertisement

3 Boyutlu Hologram nedir? 3 Boyutlu Hologram nasıl çalışır, nasıl yapılır? 3 Boyutlu Hologramların özellikleri ve kullanım alanları.

3 Boyutlu Hologram Nedir? Nasıl Yapılır?

Para, ehliyet veya kredi kartı taşıyorsanız, hologramları taşıyorsunuzdur. Visa kartındaki güvercin hologramı buna bir örnek olabilir. Gökkuşağı rengindeki kuşun renkleri değişir ve siz kartı yatırdığınızda hareket eder gibi görünür. Geleneksel fotoğraftaki bir kuşun aksine, holografik bir kuş üç boyutlu bir görüntüdür. Hologramlar, bir lazerden gelen ışık ışınlarının girişimi ile oluşur.

Lazerler, Hologramları Nasıl Yapar?

Hologramlar lazer kullanılarak yapılır, çünkü lazer ışığı “tutarlı” dır. Bunun anlamı, lazer ışığının tüm fotonlarının aynı frekans ve faz farkına sahip olmasıdır. Bir lazer ışınını bölmek, birbirleriyle aynı renkte iki ışın üretir (tek renkli). Buna karşılık, normal beyaz ışık birçok farklı ışık frekansından oluşur. Beyaz ışık kırıldığında, frekanslar bir gökkuşağı oluşturmak için ayrılır.

Geleneksel fotoğrafçılıkta, bir nesneden yansıyan ışık, ışığa tepki veren bir kimyasal (yani gümüş bromür) içeren bir film şeridine çarpar. Bu, konunun iki boyutlu bir gösterimini üretir. Bir hologram üç boyutlu bir görüntü oluşturur, çünkü ışık girişim desenleri yalnızca yansıtılan ışığı değil, kaydedilmesini de sağlar. Bunu gerçekleştirmek için, bir lazer ışını onları genişletmek için merceklerden geçen iki ışına bölünür. Bir ışın (referans ışını) yüksek kontrastlı filme yönlendirilir. Diğer ışın nesneye yöneliktir (nesne ışını). Nesne ışınından gelen ışık hologramın üzerinde dağılır. Bu dağınık ışığın bir kısmı fotoğraf filmine doğru gider. Nesne ışınından gelen yayılan ışık referans ışını ile faz dışıdır, bu nedenle iki ışın etkileşime girdiğinde bir girişim deseni oluştururlar.

Film tarafından kaydedilen girişim deseni üç boyutlu bir deseni kodlar, çünkü nesne üzerindeki herhangi bir noktadan uzaklık saçılan ışığın fazını etkiler. Bununla birlikte, bir hologramın “üç boyutlu” görünmesinin bir sınırı vardır. Bunun nedeni, nesne ışınının hedefine yalnızca tek bir yönden vurmasıdır. Başka bir deyişle, hologram sadece perspektifi nesne ışınının bakış açısından görüntüler. Dolayısıyla, bir hologram görüntüleme açısına bağlı olarak değişirken nesnenin arkasını göremezsiniz.

Advertisement

hologram

Bir Hologramı Görüntüleme

Hologram görüntü, doğru aydınlatma altında görülmediği sürece rastgele gürültü gibi görünen bir girişim desenidir. Sihirli, holografik bir plaka, onu kaydetmek için kullanılan aynı lazer ışını ışığıyla aydınlatıldığında meydana gelir. Farklı bir lazer frekansı veya başka bir ışık tipi kullanılırsa, yeniden oluşturulan görüntü orijinalle tam olarak eşleşmeyecektir. Yine de, en yaygın hologramlar beyaz ışıkta görülebilir. Bunlar yansıma tipi hacimsel hologramlar ve gökkuşağı hologramlarıdır. Sıradan ışıkta görülebilen hologramlar özel işlem gerektirir. Gökkuşağı hologramında, standart bir aktarma hologramı yatay bir yarık kullanılarak kopyalanır. Bu, paralaksı bir yönde korur (perspektif hareket edebilir) ancak diğer yönde bir renk kayması oluşturur.

Hologramların Kullanımı

1971 Nobel Fizik Ödülü, Macar-İngiliz bilim adamı Dennis Gabor’a “buluşu ve holografik yöntemi geliştirdiği için” verildi. Başlangıçta, holografi, elektron mikroskoplarını geliştirmek için kullanılan bir teknikti. Optik holografi, 1960 yılında lazerin icadına kadar çıkmadı. Hologram sanat alanında hemen popüler olmasına rağmen, 1980’lere kadar optik holografinin pratik uygulamaları gecikti. Günümüzde hologramlar veri depolama, optik iletişim, mühendislik ve mikroskopide interferometri, güvenlik ve holografik tarama için kullanılmaktadır.

İlginç Hologram Gerçekleri

  • Bir hologramı yarıya indirirseniz, her parça hala tüm nesnenin bir görüntüsünü içerir. Buna karşılık, bir fotoğrafı yarıya indirirseniz, bilgilerin yarısı kaybolur.
  • Bir hologramı kopyalamanın bir yolu, onu bir lazer ışınıyla aydınlatmak ve hologramdan ve orijinal ışından ışık alacak şekilde yeni bir fotoğraf plakası yerleştirmektir. Temel olarak, hologram orijinal nesne gibi davranır.
  • Hologramı kopyalamanın bir başka yolu, orijinal görüntüyü kullanarak kabartma yapmaktır. Bu, kayıtların ses kayıtlarından yapıldığı gibi çalışır. Kabartma işlemi seri üretim için kullanılır.


Leave A Reply