Atatürk, 19 Mayıs ve Bayrak

0

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs Ulusal Egemenlik, Gençlik ve Spor Bayramı ile bayrak konularını bir arada işleyen yazımız.

Her 19 Mayıs’da resmi törenlerde Samsun’dan Ankara’ya intikal ettirilen bayrak ile ilgili bir etkinlik düzenlenir. Bu bayrak öyle kargo ile posta ile gelmez. Birebir Türk gençleri tarafından elden ele taşınarak taaa Samsun’dan Ankara’ya kadar getirilir.

Advertisement

19 Mayıs, Atatürk ve Bayrak

Bu gençler hem Atatürk sevdalısı hem de bayrak sevdalısı birer Cumhuriyet gencidir. Enerjileri Atatürk’ün hayal ettiği Türk gençliğinde ki güç gibidir. Geleceğe saygılı ve geleceğe sahip çıkmak adına her yıl düzenlenen bu etkinlikte Türk gençleri görev almakta ve şerefi ile şanı ile bu görevi de yerine getirmektedir.

Atatürk’te zaten Türk ulusu için aynen bir bayrak vazifesini görmüştü. Atatürk aynı zamanda Türk ulusunun da bayrağı idi. 19 Mayıs 1919 günü başlattığı o şerefli ve çıkar beklemeden sadece Türk ulusunun geleceği için giriştiği mücadele ile bugünlerimize geldik ki tekrar tekrar Atatürk’ü bu millet bu sebeple anmakta ve bu sebeple Türk milleti onu her yıl her vesile anmaktan dolayı hiç bir zaman sıkılmamakta asla Atatürk’ten vazgeçmeyeceğini hem içteki hem de dışta ki Atatürk düşmanlarına haykırmaktadır.

Atatürk’ün ruhu bugün o bayrağı taşıyan gençlerimizde olduğu gibi kalbi bu vatan için atan her Türk ulusunun ferdinde yaşamaktadır. Atatürk’ün tam bağımsızlık, şerefli yaşam, bilimin ışığında akılcı yollar ile yaşama düsturunu kendisine ilke edinmiş insanlar var olduğu müddetçe Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır.

Advertisement

Şerefli yarınlarımızı bizlere yaşatacak olan Türk gençliğine Atatürk güvenmişti. Bugün de hem gençler kendine güvenecek hem de artık genç olmayanlarda gençlere güvenecek ve onlara bu ülkenin sorumluluğunu korkmadan verecektir.


Leave A Reply