30 Ağustos Zafer Bayramı’na Giden Yol ve Zaferin Önemi

0
Advertisement

30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili güzel bir yazı / kompozisyon. 30 Ağustos neden kutlanır? 30 Ağustos Zafer bayramının önemi, hakkında bilgi.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti tutsak edilmiş, orduları dağılmış, silahları elinden alınmış, topraklarına düşmanlar üşüşmüş ve tam anlamı ile aralarında paylaşmışlardı. 15 Mayıs 1919’da Yunan kuvvetleri, İzmir’e asker çıkarma yapmış, İzmir işgal edilmiş ve Yunan kuvvetleri Ege Bölgesinde yayılmaya ilerlemeye başlamıştır.

30 Ağustos Resimli Facebook Mesajları

Osmanlı Devletinin yöneticileri kendi çıkarlarını, saltanatlarını ve rahatlarını düşünmüşler; düşmanla işbirliğine gitmişler; Türk milletinin ve Türk yurdunun ölüm fermanı olan Sevr Antlaşması‘nı imzalamışlardır. Günümüzde halen mantık dışı bir şekilde bu dönemde ki kişilerin birer kahraman olduğunu düşünen insanlar bulunmakta ve aynen bu şekilde toprak kaybetme yönünde irade göstererek Cumhuriyet düşmanlığı yapabilmektedirler.

İşte 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi günlerde bu tip Cumhuriyet düşmanlarına, sürekli toprak kaybeden ve bu uğurda hiç bir şey yapamayan aciz Osmanlı dönemine geri dönmek isteyenlere karşı fikri mücadele verilmelidir. O dönemler iyice anlatılmalıdır. Bu zaferlerin bir tesadüf değil Türk milletinin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük bir başarısı olduğu herkese anlatılmalıdır. O dönem şartları ile günümüz şartlarını aynı tutup karşılaştırma yapmaya kalkan art niyetli akıl yoksunlarına müsaade edilmemeli ve fikri mücadele tüm şiddeti ile yapılmalıdır.

30 Ağustos Resimli Facebook Mesajları

Advertisement

Türk Milleti Atatürk’ün önderliğinde ayaklanmış, yurdunu, özgürlüğünü ve bağımsızlığını korumak için silaha sarılmış; Kurtuluş Savaşı‘nı başlatmış; İnönü’nde, Sakarya’da, Antep’te ve Doğu Cephesinde düşmanlara gereken dersi vermiş; 26 Ağustos’ta şahlanarak Yunan ordularını söküp atmış, denize doğru kovalamıştır. 30 Ağustos akşamına doğru kesin zafer kazanılmıştır. Artık düşman arkasına bakmadan kaçmaya başlamıştır.

Tam Bağımsızlığa Kavuşulması

30 Ağustos Zaferi, Türkleri, kurtuluşa, özgürlüğe ve tam bağımsızlığa kavuşturdu. Bu nedenle her yıl 30 Ağustos günü tüm yurtta kutlanır. Aynı zamanda 30 Ağustos günü Türk Cumhuriyeti’ne giden yolda açılmıştır. Çünkü artık Anadolu toprakları Osmanlı Devleti’nin ayak diretmesine rağmen temizlenmeye başlanmıştır.

30 Ağustos günlerinde lütfen kutlama törenlerine katılalım. Bugünlere gelmemiz sağlayan Cumhuriyet devrimcilerine ve şehitlerimize en büyük saygıyı gösterelim. Kahraman ordumuz bu özel günde geçit törenleri yapar, gücünü ve yenilmezliğini, barışa katkısını dünyaya gösterir.

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

Yaşasın Türk ordusu, Yaşasın Özgürlük ve Tam Bağımsızlık.


Leave A Reply