Ağırlık Nedir? (Kısaca)

0

Bilimsel anlamda ağırlık ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Ağırlık nedir, ağırlık merkezi neden önemlidir?

AğırlıkBir cismi yere doğru çeken kuvvetin tutarına o cismin ağırlığı denir. Cisimlerin ağırlığı dünya yüzünde bulundukları yere göre değişir. Ancak, ağırlığı kütle ile karıştırmamak gerekmektedir. Ağırlık çeşitli yüksekliklerde, çeşitli yerlerde değiştiği halde kütle değişmez.

Advertisement

Bir cisim dünyanın merkezinden uzaklaştıkça ağırlığı azalır. Dünya kutuplarda basık olduğundan, ekvatorda 1000 kilo gelen bir demir parçası kutuplarda beş kilo daha ağırlaşır. Yeryüzünden dünyanın merkezine doğru gidildikçe de ağırlık azalır. Tam dünyanın merkezinde ise hiç ağırlık kalmaz, çünkü cisim üzerine her yönden aynı çekim kuvveti düşer.

Ağırlık merkezi: Bir cismin her noktasına etki yapan yer çekimi kuvvetleri bileşkesinin uygulama noktasına ağırlık merkezi denir. Hareket eden veya duran bir cismin denge halinde kalabilmesi için, ağırlık merkezi dik izdüşümünün dayanma tabanı içine veya dayanma merkezine düşmesi gerekir. Ağırlık merkezi bütün mekanik olaylarda önemli bir rol oynar. Cisimlerin ağırlık merkezi deneyle bulunur.

Ağırlık ölçüleri: Cisimlerin ağırlığı tartı yolu ile anlaşılır. Tartmak, bir cismi ağırlığı bilinen başka bir cisimle karşılaştırmak demektir. Memleketimizde kullanılan ağırlık ölçüleri metre sistemine göredir. Bu sistemde ölçüler birbirleriyle onlu olarak oranlıdır.

Advertisement


Leave A Reply