Akkaya Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Akkaya Yaylası nerededir? Ankara Çamlıdere Akkaya Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

AKKAYA YAYLASI

Antik kuzeybatı Roma yolu güzergâhı üzerinde yer alan Çamlıdere ilçesinde pek çok tarihi mekân bulunuyor. Kiliseden camiye çevrilmiş yapılar, köy camilerindeki antik taş, sütun ve aslan heykelleri bunun en önemli kanıtlarından. İlçe merkezine 28 kilometre uzaklıktaki yer alan Akkaya Köyü, antik dönemden beri bir yerleşim merkezidir. Köye dört kilometre uzaklıktaki yaylada ise kale, kilise, sütun ve yapı kalıntılarından oluşan tarihi dokuyu görebilirsiniz. Anadolu’daki antik yerleşimlerinden biri olan Akkaya Yaylası, tarih ve doğa meraklılarının mutlaka görmesi gereken mekânlardan biridir.

Kale Tepesi’nin güney eteklerine yayılan ve küçük bir göleti bulunan Akkaya Yaylasının hemen hemen bütün evleri, ahşap ve taşın birlikteliğini yansıtır. Dikkati çeken en önemli unsur ise eski yayla evlerinin temel ve gövdelerinde antik taşların kullanılmış olması. Sütunlar ve elle işlenmiş kesme taşlarla desteklenen evler, bölgenin tarihi dokusunu yansıtır aynı zamanda. Yaylanın güneybatısında kalan gölet, Akkaya Yaylasına ayrı bir güzellik katar. Hem yayla hem de gölet, mükemmel bir kamp alanıdır.

Akkaya Yaylasının bir diğer özelliği, eski Tiftik Yolu (Geredeci Yolu) güzergâhı üzerinde yer alması. Geçtiğimiz yüzyıllarda Beypazarı ve Güdül sakinleri, tiftik yünlerini eşek ve katırlarla üç günlük zorlu bir yolculuk sonrası Zonguldak Limanına götürürlermiş. Simsarlar aracılığıyla yapılan ticaret malları Gerede – Mengen – Devrek üzerinden limandaki depoya getirilir daha sonra gemilerle Rusya’ya ihraç edilirmiş. Bu güzergâhın bir başka özelliği Çamlıdere ve Kızılcahamam ilçelerinin Beypazarı ve Güdül beldeleriyle bağlantısını sağlamasıdır.

Advertisement

Akkaya Yaylasına Çamlıdere – Doğanlar – Yoncatepe – Peçenek; Güdül ilçesinden Yeşilöz – Sorgun veya TEM Yolu – Çeltikçi çıkışı – Kurumcu üzerinden ulaşılabilir.


Leave A Reply