Alan İle İlgili Cümleler

0
Advertisement

Alan ile ilgili cümleler. Alan kelimesi içeren “Alan” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

Alan İle İlgili Cümleler

Alan İle İlgili Cümleler

 1. *** Türkiye’nin sulak alanlarında saz, kamış, hasır otu, nilüfer gibi bitkilerin yanı sıra su mercimeği gibi su altı bitkilerine de rastlanmaktadır.
 2. *** Paris planlama bölgesine bağlı bir il statüsünde olan Paris metropoliten alanı, yönetim açısından 20 ilçeyi kapsar.
 3. *** Belli alanlarda uzmanlaşmış yükseköğretim kurumları arasında Yüksek Ticaret Araştırmaları Okulu, Politeknik Okulu, Yüksek Öğretmen Okulu ve Siyasal Bilimler Enstitüsü sayılabilir.
 4. *** Yöreye orman ve savan alanlarını beslemeye yetecek kadar yağış düşer.
 5. *** Büyük bölümü Satlec Vadisinde yer alan alçak alüvyon alanlarıyla kaplı bölgede buğday, pirinç, pamuk ve süpürgeotu yetiştirilir.
 6. *** Bahamalılar son yıllarda resim ve edebiyat alanında çeşitli yapıtlar vermişlerdir.
 7. *** Girişin iki yanında yer alan minareler, ana hacimden tümüyle ayn biçimde tasarlanmıştır ve Batı seçmeciliğinin etkilerini taşır.
 8. *** 1945’te kurulan Azerbaycan Bilimler Akademisi sibernetik, fizik, kimya teknolojisi, petrokimya ve genetik alanındaki araştırmalar arasında eş güdüm sağlar.
 9. *** Kemik aletler arasında yer alan deliciler, kullanım amacı bilinmeyen asalar ve yassı zıpkınlar genellikle ala geyik boynuzundandır.
 10. *** Alpenvorland düzlüklerinden başlayan, ama Tuna Vadisiyle bu düzlüklerden belirgin biçimde ayrılan Schwaben Jurası, Kara Ormanlar ile Franken Jurası arasındaki alanı kaplar.
 11. *** Ren ve Neckar ırmakları arasındaki verimli topraklar üzerinde yer alan Kraichgau bölgesi, buğday, darı ve tütün üretimi ile meyvecilik merkezidir.
 12. *** Bu bölgelerin yetki alanı içinde birkaç il mahkemesi ile çok sayıda yerel mahkeme yer alır.
 13. *** Verimli bir tarım alanı olan bu delta ovasının kıyıya yakın bölümlerinde birçok lagün vardır.
 14. *** Baha kenti Yemen Cumhuriyeti’nin hemen kuzeyinde yer alan zengin tarım bölgesi Aşir’e açılır.
 15. *** Seçimlerde en çok oyu alan parti her iki meclisteki sandalyelerin üçte ikisini alır.
 16. *** Ayutthaya kralı Nareşvara’nın, Birmanya’ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini konu alan destanı Taleng Phai, başyapıtı sayılır.
 17. *** ABD’nin çok çeşitli alanlarda etkinlik gösteren anonim şirketlerinden birinin yapısını değiştirerek eğlence ve yayın alanlarına yönelmesiyle bugünkü şirket ortaya çıkmıştır.
 18. *** Belli başlı çalışma alanları arasında filmcilik, televizyon programları hazırlama ve dağıtma, eğitsel ve genel yayımcılık, kablolu televizyon ağı kurma, profesyonel spor takımları ve spor tesisleri yönetme, oto yedek parçası dağıtma, sigara ve giyecek üretimi, doğal kaynakları geliştirme, kâğıt ve inşaat malzemeleri yapımı ve mali hizmetler bulunuyordu.
 19. *** Ayrıca dış ülkelerde tarım ve madencilik alanlarında da etkinlik gösteriyordu.
 20. *** 1980’lerin başlarında Gulf+Western medya ve iletişim alanlarındaki etkinliğini yaygınlaşırdı.
 21. *** Parçacıkların dağılıp birbirlerinden uzaklaşmasını engellemek amacıyla magnetik alan şiddetinin merkezden dışarıya doğru hafifçe azaltılması gerekir.
 22. *** Benim Yolum (1944) ve Bob Hope, Bing Crosby ve Dorothy Lamour’ın oynadığı (1941) Zanzibar Yolu, (1947; Rio Yolu) gibi bir dizi “yol” komedisiyle hafif, eğlenceli filmler alanında ünlendi.
 23. *** Adını, batı ve kuzeybatı sınırını oluşturan Parana Irmağından alan eyaletin yönetim merkezi, doğu kesimindeki Curitiba’dır.
 24. *** Sonunda İspanya’nın değil Portekiz’in nüfuz alanı içinde sayılan bölge önce Sâo Paulo capitania’sına, sonra da aynı adı taşıyan eyalete bağlandı.
 25. *** 1.250 m’ye ulaşan ve ikinci platonun batı sınırında yer alan bazaltlı yamaç üçüncü platonun sınırını çizer.
 26. *** Oğlak Dönencesi’nde yer alan Parana eyaletinin iklimi ılımandır.
 27. *** Elektronlara kinetik enerjiyi bu alan sağlar.
 28. *** Eyalet merkezi Fortaleza’nın hemen güneybatısında yer alır ve Fortaleza metropoliten alanının bir parçasını oluşturur.
 29. *** Dudna Irmağının yaklaşık 16 km güneyinde, Manmad-Haydarâbad Demiryolu’nun üzerinde yer alan Parbhani kenti adını, Babürlüler döneminde camiye dönüştürülen Prabhavati Tapınağı’ndan almıştır.
 30. *** Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasından önce Haydarâbad eyaletinin bir parçası olan Parbhani ili, Godavari Irmağı vadisinde 12.600 kilometrekarelik bir alanı kaplar.
 31. *** Hızlandırıcıların çalışması bir elektrik alanının parçacıklara kuvvet uygulaması ilkesine dayanır.
 32. *** Elektrik alanının parçacıklara etkime biçimine göre hızlandırıcılar iki ana türe ayrılırlar: Doğrusal ve çevrimsel hızlandırıcılar.
 33. *** Birinci türden hızlandırıcılar elektron hızlandırıcılarıdır; bunlarda, elektronların izleyeceği yol boyunca, yürüyen bir elektromagnetik alan oluşturulur.
 34. *** Havası boşaltılmış silindirik bir borudan oluşan hızlandırma kanalı, hızlandırıcı elektromagnetik alan için dalga kılavuzu görevini de görür.
 35. *** Borular arasındaki aralıklarda yüksek frekanslı güçlü elektrik alanları oluşturulur.
 36. *** Bu tür hızlandırıcılarda parçacığın izlediği yol bir magnetik alan aracılığıyla saptırılır ve parçacığın dairesel ya da daireye çok yakın sarmal bir yol izlemesi sağlanır.
 37. *** Merkeze yakın bir noktadan salman protonlar, döteronlar ya da başka türden ağır iyonlar magnetik alanın etkisiyle elektrotlann içinde dönmeye başlarlar.


Leave A Reply