Alec Issigonis Kimdir?

0
Advertisement

Alec Issigonis kimdir ve ne yapmıştır? Alec Issigonis hayatı, biyografisi, tasarımları, başarıları hakkında bilgi.

Alec Issigonis

Alec Issigonis; tam adı sir Alexander arnold constantıne ıssigonis (d. 18 Kasım 1906, İzmir, Türkiye – ö, 2 Ekim 1988, Birmingham, İngiltere), İngiliz otomobil tasarımcısıdır. Çok satan, ekonomik Mini ve uzun süre en beğenilen arabalardan biri olan Morris Minor’un yaratıcısıdır.

Bir Rum tacirin oğlu olan Issigonis 1922’de Kurtuluş Savaşı sırasında İngiltere’ye göç etti. Makine mühendisliği öğrenimi gördükten sonra 1936’da Morris Motors fabrikasında amortisör tasarımcısı oldu. Orada, 1948’den 1971’e değin üretilen Morris Minor modelini geliştirdi. Çok kolay kullanılan, köşeleri rahatça dönen ve ilk kez bütünüyle İngiliz yapımı olan bu modelin satışı bir milyonu geçti. Bugün kullanılmakta olan modelleri sahipleri ve koleksiyoncular tarafından çok beğenilmektedir.

1950’lerin başında, bir süre için başka bir işte çalışan Issigonis, British Motor Corporation adını alan şirkete döndü. 1959’daki Süveyş Bunalımı’na ve Alman Volkswagen firmasının “kaplumbağa” modelinin rekabetine karşı Mini modelini ortaya attı. Kutu gibi, ucuz, az yakıt harcayan Mini önden çekişliydi. O zaman için köktenci bir değişiklik sayılan bu tasarıma göre üretilen otomobil 3 m’lik boyuna karşın dört yolcuyu rahatça taşıyabiliyordu. Pratikliği ve ucuzluğuyla hemen en popüler otomobiller arasına girdi. Issigonis öldüğünde arabanın satışı beş milyonu aşmıştı.

Issigonis 1967’de Kraliyet Derneği üyesi seçildi; 1969’da “sir” unvanı aldı.

Advertisement

Leave A Reply