Aleksandr Glazunov Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Aleksandr Glazunov kimdir? Aleksandr Glazunov hayatı, biyografisi, besteleri, eserleri ve keman konçertosu hakkında bilgi.

Aleksandr GLAZUNOV

10 Ağustos 1865, Petersburg — 21 Mart 1936, Paris

Rus bestecisidir. Rimski-Korsakof’ un öğrencisidir. 1882 yılında birinci senfonisini vermiş, birkaç yıl içinde ünü bütün Avrupa’ya yayılmış, 1900’de Petersburg Konservatuarı öğretmenliğine getirilmiş, Devrimden sonra Rusya’da kalmıştır. Deneyci yanı olmayan, geleneklerle yetinen bir bestecidir. Yapıtları arasında önemlileri şunlardır: «Mevsimler» bale müziği, keman konçertosu, «Stenka Razin» adlı senfonik şiiri.

KEMAN KONÇERTOSU «La minör» Op 82

İlk yorumu: 1905 Londra.
Yapıt 1904 yılında yazılmaya başlanmış, ilk çalmışta keman partisini Mischa Elman üstlenmiş, orkestrayı Henry Wood yönetmişti. Oysa «Konçerto» yakın çağların ünlü kemancısı Leopold Auer’e adanmıştı. 1845’de Macaristan’da doğan 1930 yılında 85 yaşında Dresden’de ölen bu sanatçı pek çok kemancının öğretmenliğini yapmış, keman tekniği üzerine kitaplar vermişti. Glazunof yapıtı Auer’e adarken ilk çalmışını da ondan istemiş, ancak Mischa Elman’ın partisyona yaklaşışına hayran olmuş, Auer’den eğer izin verirse ilk sunuşun Elman tarafından yapılmasını dilemişti.

Advertisement

Konçerto üç bölümden oluşur. Birinci bölüm kemanın lirik ezgisiyle başlar, klarnet ve fagot’un eşliğinde sürer. İkinci lirik temayı gene keman sunar İkinci bölüm «sol tel» üzerinde bir aryadır. Ortada hava birden değişir, hareketli bir geçiş belirir. Üçüncü bölüm bir geçiş kadansıyla başlar, bunu trompet ve keman arasındaki ikili izler, daha sonra başka ezgisel öğeler belirir ve coşkulu bitiş hazırlanır.


Yorum yapılmamış

  1. Aleyna Mine DALKILIÇ on

    Abi çoooooooooooooooooooooook işime yaradı çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooook teşekkürler…

Leave A Reply