Aleksandr Nevski Kimdir

0
Advertisement

Aleksandr Nevski hayatı hakkında kısa bilgi.

Aleksandr NevskiAleksandr Nevski, Novgorod ve Vladimir büyük prensi (1220 – Volga üzerinde/Gorodets 1263). Novgorod prensi: 1236-1252; Vladimir büyük prensi: 1252-1263. Novgorod Prensi Yaroslav Vsevolodoviç’in oğludur.

Moğol Orduları’nın Asya’ya egemen olduğu dönemde yaşadı. Papalık, Baltık kıyıları yanında Asya’nın da Hıristiyanlaştırılması amacıyla seferler düzenlettiriyordu. Rus prenslikleri Ortodoksluluğun (Doğu Kilisesi) son sığınakları durumundaydı. Aleksandr, İsveç kuvvetlerini Neva’da yenerek Nevski ünvanını aldı (1240). 1243’te Töton ve Schwertrager şövalyelerini bozguna uğratarak batıdan gelen saldırıları azalttı. Babasının ölümü (1243) üzerine yörenin egemeni olan Batu Han, Aleksandr Nevski ve kardeşi Andrey’i Karakurum’a gönderdi. Andrey’i Vladimir’e, Aleksandr Nevski Kiev’e büyük prens oldu. 1252’de Andrey’nin Moğollarla çatışması ve yenilmesinden sonra Vladimir Büyük Prensliği de Aleksandr Nevski’ye verildi.

Altınordu Devleti ile ölçülü bir işbirliği sürdüren Nevski, Novgorod’da Moğollara karşı ayaklanan oğlunu tutuklattı, 1262’de Suzdal’daki ayaklanmadan sonra Berke Han tarafından bağışlandı.

Nevski 1380’de Rus Ortodoks Kilisesi tarafından aziz ilan edildi. Büyük Petro, Nevski adına bir “nişan” hazırlattı. 1941-1942’de Stalin, Aleksandr Nevski’yi “Ulusal Kahraman” ilan etti. Adını taşıyan bir askerlik nişanı kondu.

Advertisement

Leave A Reply