Alessandro Volta Kimdir? Pilin Mucidi, Elektrik Biliminin Öncüsünün Hayatı Çalışmaları

2

Alessandro Volta kimdir ve ne yapmıştır? Volta pilinin mucidi, elektrik biliminin öncülerinden Alessandro Volta hayatı, biyografisi ve çalışmaları.

Kaynak : wikipedia.org

Alessandro Volta

Volt’un elektromotor kuvvetin birimi olduğu ve adının İtalyan bilim adamı ve elektrik biliminin öncüsü Alessandro Volta’dan geldiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Volta’nın tarihi hakkında daha az bilinen bir gerçek, ilk birincil pili icat etmesi ve bunu yaparken elektrik bilimini elektrostatik çağdan elektrodinamik çağa taşımasıdır. Elektrik pilini icadı, daha birçok gelişmeyi mümkün kıldı ve elektrik pilleri için temel fikirler bugün hala kullanılmaktadır.

Volta, zamanında büyük bir üne sahip bir bilim adamıydı. Sadece elektrik alanında lider olmadığı, kimya alanında da önemli keşifler yaptığı bir gerçektir.

Volta’nın erken yaşamı

Volta, ya da tam adını vermek gerekirse Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, 18 Şubat 1745’te Como’da doğdu. Bu, Milano Dükalığı’nda ve Kuzey İtalya’daki Como Gölü kıyısında küçük bir kasabadır. Babası aslen bir Cizvit tarikatının üyesiydi, ancak 41 yaşında, kendisinden 22 yaş küçük bir bayanla evlenmeye karar verdi. Aile birbirine çok bağlıydı ve oldukça fakir olsalar bile mutluydular. Baba tarafından üç amcası vardı. Biri Dominikli, biri kanon, diğeri ise başdiyakozdu. Anne tarafından olsa da, aile yasalara daha çok meylediyordu.

Genç Alessandro Volta, eğitimine Como’daki retorik okulunda başladı. Ancak oraya başladıktan kısa bir süre sonra Volta henüz yedi yaşındayken babası öldü. Babasının para kazanmaktan çok harcamakta daha başarılı olduğu söylenirdi. Hatta Volta daha sonraki yıllarda babası öldüğünde borç bıraktığını söyledi. Babasının ölümünden beş yıl sonra amcaları onun eğitimini üstlendi. Başlangıçta onu bir Cizvit kolejine gönderdiler, ancak daha sonra eğitiminin gidişatını değiştirerek onu başka bir yere taşıdılar. Bu dönemde Giulio Cesare Gattoni adlı bir arkadaşı elektrik çalışmasına yardımcı olacak kitaplar ve rehberlik sağladı. Amcaları onun için en iyisinin hukuk okuması olacağına karar vermişti ama doğa bilimlerine olan ilgisi o kadar yoğundu ki, onun ilgi alanlarını takip etmesine ve fizik ve kimya alanında kariyer yapmasına izin verdiler.

Volta, çalışmalarına kendini çok kaptırdı, özellikle elektrikle ilgilendi. Ayrıca, günün önde gelen bilim adamlarının çoğuyla cesurca yazıştı. 1763’te henüz 18 yaşındayken, Paris’te ünlü Fransız fizikçi ve elektrik deneycisi Abbe Antoine Nollet ile mektuplaştı. Daha sonra Torino Üniversitesi’nde fizik profesörü ve elektrostatikte en önde gelen İtalyan deneyci olan Giovanni Battista Beccaria’ya yazdı. Bu mektupların çoğunda, henüz yeni anlaşılmaya başlayan elektrik olgusuna ilişkin önemli ölçüde içgörü gösterdi.

Volta’nın İlk Makaleleri

Volta bazı makaleler bile yayınladı. İlki 1769’daydı ve “De vi çekiciliği ignis elektrik” başlığını taşıyordu. Bu, biraz dikkat çekti ve ilk randevusunu 1774’te Como’daki Kraliyet Okulu’nda öğretim görevlisi görevini kazanmasına yardımcı oldu. Görevlerini o kadar iyi yaptı ki, ertesi yıl deneysel fizik profesörü olarak atandı. Como’dayken bazı önemli keşifler yaptı.

Volta’nın keşiflerinin ilki, 1775’te elektrostatik jeneratörün erken bir formu olan elektroforu icat ettiğinde gerçekleşti. Orijinal biçiminde Volta’nın yeni cihazı, iki metal plaka arasına yerleştirilmiş reçine, mum veya diğer iletken olmayan maddelerden oluşan bir kalıptan oluşuyordu. Reçine, alt plaka üzerinde durmaktadır ve üst plaka, reçine kalıbından kaldırılmasına izin veren, merkezine bağlı yalıtılmış bir tutamağa sahipti. Daha sonra üst metal plaka çıkarıldı ve reçinenin üst yüzeyi sürtünme ile yüklendi. Yalıtımlı tutamak tarafından tutulan üst plaka reçine kalıbı üzerine yerleştirildi ve üst plakaya parmakla dokunularak yük yere çekildi. Üst plaka kaldırıldığında, bu nedenle endüksiyonla yüklenecektir.

Volta metanı keşfetti

Tarihin bu döneminde elektrik ve kimyanın çok yakından ilişkili olduğu düşünülüyordu. Hidrojen ya da o zamanki adıyla “yanıcı hava” 1766’da izole edilmişti ve bundan on yıl sonra 1776’da Volta bugün metan olarak bildiğimiz yeni bir gaz keşfetti. Volta, araştırmalarında, biri göllerden ve göletlerden köpüren görülebilen, bulunabilen birçok farklı “hava” türü ilgisini çekti. Metanın hidrojenden daha az patlayıcı olduğunu belirtmesine rağmen, bunu bir elektrik kıvılcımı kullanarak ateşlediği yanıcı bir hava tabancası olarak adlandırılan şeyde kullandı. Bu mekanizma, bir kurşun bilyeyi ateşlemede ve 5 metrelik bir mesafeden ahşabı ezmede şaşırtıcı derecede etkiliydi. İlgili bazı deneylerden havanın yaklaşık %20 oksijenden oluştuğunu da keşfetti.

Özellikle metan keşfi ona hatırı sayılır bir ün kazandırdı ve sonuç olarak o sırada kuzey İtalya’yı yöneten Avusturya hükümetinden bir seyahat yardımı aldı. Bu, diğer önemli bilim adamlarıyla tanışmak için başka ülkelere seyahat etmesini sağladı. Seyahatlerinin ilki, Eylül 1777’nin başlarında İsviçre, Alsace ve Savoia’daki bilim adamlarını ziyaret ederek başladı. Çok seyahat etti ve bu, diğer bilim adamlarıyla tanışmasını ve çalışmalarını birlikte tartışmasını sağladı.

Volta’nın ününün artmasıyla birlikte bir üniversite kürsüsü teklifi geldi. 1779’da Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörü görevine atandı. Bu, Volta’nın yaklaşık 40 yıldır elinde tuttuğu bir pozisyondu. Volta, 1781/2’de Fransa ve İngiltere’ye seyahat ederek daha fazla yurtdışı gezileri yaptı ve ardından 1784’te Almanya’ya seyahat etti.

Alessandro Volta

Alessandro Volta

Volta’nın pil çalışması

Volta’nın en çığır açan çalışması, ilk pilin geliştirilmesine yol açan çalışmaydı. Bu çalışmanın kökleri, bir İtalyan ve Volta’nın arkadaşı tarafından yapılan bazı araştırmalara kadar uzanabilir. Bir kurbağanın bacağı incelenirken yakınında bir elektrik boşalması meydana geldiğinde, boşalmanın bacağını seğirdiğini keşfetti. İtalyan profesör daha birçok araştırma yaptı ve bu, bacağına iki farklı metal yerleştirildiğinde ve elektrik akımının oluştuğunu keşfetmesine yol açtı. Uzun yıllar bunun “hayvan elektriği” olarak adlandırdıkları yeni bir elektrik şekli olduğuna inanılıyordu.

Volta, fenomeni daha fazla araştırmak için birçok deney yaptı. Hatta çeşitli efektlerle diline ve gözünün yakınına farklı metaller yerleştirmeye başladı. Bununla birlikte, daha fazla deney yaparken, elektriğin tuzlu su gibi bir çözeltiyle ayrılan iki farklı metal tarafından üretildiğine daha fazla ikna oldu. Galvani, hayvan elektriği fikrini savunmaya devam etti.

Volta deneylerini daha da geliştirdi. En iyi etkiyi yaratan metal çiftinin çinko ve gümüş olduğunu keşfetti. Ayrıca daha büyük bir voltaj üretmek için birkaç hücreyi seri olarak bir araya getirdi. İlk Volta bunu, içinde tuzlu su bulunan şarap kadehlerinden tek tek hücreler yaparak yaptı. Daha sonra iki elektrot bu çözeltiye daldırıldı. Voltajı artırmak için birkaç hücreyi seri olarak bağladı.

Volta çok geçmeden bu yaklaşımın çok hantal olduğunu fark etti ve bu yüzden başka bir fikir geliştirdi. Bu sefer temel hücre, aralarında tuzlu suya batırılmış karton bulunan birbirine benzemeyen metallerden oluşan iki diskten yapıldı. Bu hücrelerden birkaçını üst üste istifleyerek bir hücre “yığını” oldukça kolay bir şekilde oluşturulabilir. Tüm pilin ağırlığı alt hücrelerden tuzlu suyu sıkıştırmaya başladığında, herhangi bir yığındaki hücre sayısı sınırına ulaşıldı. Yine de, elektrik çarpmasına neden olacak kadar büyük voltajlar oluşturmak mümkündü.

Alessandro Volta Pili

Ödüller

Volta, çalışmalarının çoğunu çok değişken bir siyasi iklime karşı üstlendi. Kuzey İtalya başlangıçta Avusturya egemenliğine girdi, ancak 1796’da Fransızlar tarafından sürüldüler. Volta, yeni hükümette bir yetkili olmasına rağmen, Avusturyalılara kalıcı bir bağlılığı olduğu için kısa süre sonra bu görevinden vazgeçti. Ayrıca Fransız birlikleri laboratuvarına da zarar verdi. İyi bir seçim yaptı çünkü Avusturyalılar 1799’da döndüklerinde Üniversiteyi kapattılar ama Volta özgür kaldı.

Ancak bir yıldan biraz fazla bir süre sonra Fransızlar geri döndü. Üniversiteyi yeniden açtılar ve Volta’nın profesör olarak pozisyonu yeniden göreve getirildi. Yeni cumhuriyetin vatandaşı olarak pozisyonunu kabul etti ve üniversitenin Napolyon’a teşekkürlerini iletmek için Paris’i ziyaret etti. Bu ziyaret, Volta için bilim camiasında zaten iyi bilinen konumunu pekiştiren bir zafer olduğunu kanıtladı.

Volta, yaşamı boyunca Avrupa çapında birçok gösteri yaptı ve Napolyon’un kendisi bile yeni keşiflerinden büyülendi. O kadar etkilendi ki Volta’ya deneylerini ve araştırmalarını sürdürmesi için önemli bir maaş verdi. Volta ayrıca çalışmaları için başka bir takdir aldı. Lombardiya Krallığı’nın kont ve senatörü yapıldı ve bu onun servetini daha da artırdı. Buna ek olarak, çalışmaları için uluslararası tanınırlık da kazandı. İlginç bir şekilde, Avusturya İmparatoru onu 1815’te Padua Üniversitesi’nin felsefe fakültesinin müdürü yaptı.

Volta, neredeyse 50 yaşındayken 1794 yılına kadar evlenmedi. Eşi Signorina Teresa Peregrini kendisinden çok daha gençti ve Kont Ludovico Peregrini’nin en küçük kızıydı. Çiftin üç oğlu oldu, ancak ortanca oğul 18 yaşında öldü. Çok gelecek vaat eden bir matematikçiydi ve Volta daha sonra bir arkadaşına yazarak şöyle dedi: “Bu kayıp beni o kadar derinden etkiledi ki, Bir daha mutlu günüm olacağını sanma.”

Bundan sonra Alessandro Volta kalan oğulları ile daha fazla zaman geçirerek onların iyi bir eğitim almalarını sağladı. İkisi de Pavia Üniversitesi’ne girdiler ve 1819’da mezun olduklarında aile Como’daki atalarının evine emekli oldu. Oğullar hukuk mesleğinde kaldılar, ancak daha sonraki yıllarda kardeşler bilim ve endüstriyi kapsayan bir dergi yayınladılar. Büyük oğlu da Como belediye başkanı seçildi. Belediye başkanlığı görevlerinin yanı sıra, babası hakkında birçok çalışma yazdı ve bunların birçoğu Volta’nın ölümünden sonra yayınlandı.

Volta’nın son yılları

Volta’nın ünü ona büyük bir zenginlik getirdi ve çok yüksek bir yaşam standardının tadını çıkardı. Gerçekten de son yıllarını 5 Mayıs 1827’de 82 yaşında Como’da ölümüne kadar büyük bir lüks içinde yaşadı.
Volta, yaşamı boyunca Londra, Berlin ve Paris dahil olmak üzere Avrupa’daki bilgili toplumlar tarafından tanınan birçok onursal ödül aldı. Ayrıca birçok konuşma ve gösteri yapması istendi. Bununla birlikte, en büyük onur, ölümünden sonra, 1881’de, üstlendiği önemli öncü çalışmanın onuruna elektromotor kuvvet biriminin Volt olarak adlandırılmasıyla geldi. Sonuç olarak Volta’nın tarihteki yeri güvence altına alındı.

Kaynak 2 – Kısaca Hayatı

Alessandro Volta (1745 - 1827)

Alessandro Volta (1745 – 1827)

Alessandro Volta İtalyan fizikçisidir. 18 Şubat 1745’de İtalya Como’da doğmuştur. Yine aynı yerde 5 Mart 1827’de 82 yaşında iken hayata veda etmiştir.

Küçük yaşlarda fiziğe ilgi duydu. 1769’da elektrikle ilgili ilk eserini yayımladı. 1774′ te Como Lisesi’nin yöneticiliğine getirildi. 1775’te elektofor adını verdiği elektrik üretip saklayabilen aracı yaptı. 1776’da metan gazını buldu. 1799’da Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörlüğüne getirildi.

1800’de en büyük buluşu olan elektrik pilini gerçekleştirdi. 1782’de Fransız Bilimler Akademisi’nin, 1791’de Royal Society’ nin üyeliğine seçildi. 1881’de elektrik potansiyel farkı birimi onun arasına volt olarak adlandırıldı. Tuzlu su içine batırdığı bakır ve çinko elektrotlardan oluşan pille ilk kez sürekli elektrik akımı sağlayan bir üreteç geliştirdi. 1801’de Napolyon tarafından ödenek bağlanan Alessandro Volta Paris’e çağrıldı. İtalya Krallığı’nın kontu ve senatörü unvanını aldı.


2 yorum

Leave A Reply