Alexander Graham Bell Kimdir? Telefonun Mucidinin Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Amerikalı bilgin ve mucit Alexander Graham Bell kimdir? Telefonun icadı Alexander Graham Bell’in hayatı, icatları ve çalışmaları hakkında bilgi.

Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell; İskoç kökenli ABD’li fizikçidir (İskoçya/Edinburgh 1847-Kanada/Baddeck 1922). Alexander Graham Bell (3 Mart 1847 – 2 Ağustos 1922), işitme bilimi ve konuşma patolojisine yaptığı sayısız katkıya rağmen, en iyi buluşu olan telefonla tanınan İskoç araştırmacı ve mucittir.

Edinburgh ve Londra’da anatomi ve fizyoloji öğrenimi gördü. Sağlığı bozulunca, 1870’te ailesiyle birlikte Kanada’ya göç ederek Brandford’a (Ontario) yerleşti. 1872’de Boston’a (ABD) giderek sağır ve dilsizlerin eğitimi için bir okul açtı. 1873’te Boston Üniversitesi’nde fizyoloji dersleri vermeye başladı, aynca ses titreşimlerinin elektrik akımına dönüştürülmesiyle ilgili yoğun çalışmaları sonucunda, çağdaş telefonun temeli olan aygıtı gerçekleştirdi. Aygıtı, 1876’da Philadelphia’da açılan bir sergide açıklayınca, benzerini kendilerinin yaptığını ileri sürenlerin tepkileriyle karşılaştı. 1878’de American Bell Telephone Company adıyla bilinen telefon kurumunu kurdu. Sesle ilgili çalışmalarını bundan sonra da sürdürdü. Öteki buluşları arasında 1880’de yaptığı, ses titreşimlerinin ışık etkisi aracılığıyla iletilmesini sağlayan ve günümüzdeki telsiz telefonun temelini oluşturan “fotofon” ile; 1887’de yaptığı ve ilk gramafon aygıtı olan “grafofo” da vardır. Bell bu aygıtla ses titreşimlerini ilk kez, balmumundan yapılmış bir plağa geçirmeyi başardı.

1880’de Fransız Hükümeti’nin “Volta Ödülü”nü aldı ve eline geçen parayla da Washington’da, sağır ve dilsizlerle ilgili çalışmalarını sürdürdüğü “Volta Enstitüsü”nü kurdu. Sesin ışık etkisiyle iletimini sağlayan buluşu (fonofon ya da fonograf) uzun süre tıp alanında insan vücuduna giren metal parçalarının yerinin belirlenmesi amacı ile kullanıldı ve bu nedenle Heidelberg Üniversitesi (Almanya) kendisine, fahri doktorluk unvanı verdi. 1882’de ABD yurttaşlığına geçti.

Başlıca eserleri;

Discovery and Invention (Keşif ve İcat) 1914; Method of Teaching Language to a Very Yoııng Congenitaly Deaf Child (Doğuştan Sağır Küçük Bir Çocuğa Konuşma Öğretmenin Yöntemi) 1883.

Advertisement

Hakkında Gerçekler

  • Bugün bilindiği üzere telefonun icadına yol açan çabaları, aslında işitme engelliler için bir cihaz olmayı amaçlamıştı.
  • Bell’in ilk icadı, en iyi arkadaşının un değirmeni olan babası için küreklerden ve tırnak fırçalarından yaptığı ev yapımı bir buğday kabuğu soyma makinesiydi.
  • Cihaz o kadar kullanışlıydı ki, değirmen sahibi Bell ve arkadaşına değirmeninde kendi icat laboratuvarı olarak hizmet etmeleri için küçük bir alan verdi.
  • Bell’in annesi, o 12 yaşındayken işitme duyusunu kaybetmeye başladı ve akrabalarının sağırlar için diksiyon ve konuşma tekniklerindeki öncü çalışmalarıyla birleştiğinde, Bell’in akustik ve iletişime olan ilgisinin artmasına hizmet etti.
  • 10 Mart 1876’da Bell, ilk kelimeleri bir telefona söyledi: “Bay Watson…Buraya gelin…Sizi görmek istiyorum.”

Alexander Graham Bell

Kaynak 2

Alexander Graham Bell

İskoç asıllı bir Amerikan bilginidir. Telefonu icat etmiştir. İskoçya’nın Edinburgh şehrinde doğan Graham Bell, tahsilini Edinburgh ve Londra üniversitelerinde yaptı. Öğrenciliği sırasında sıhhatinin bozulmasından sonra ailesi ile birlikte, Kanada’nın Ontario bölgesindeki Brantford şehrine göç etti. Oradan Amerika’ya geçti.

Babası Alexander Melville Bell, sağır ve dilsizlere konuşmayı öğretmek için araştırmalar yapan bir eğitmendi. Küçüklüğünden itibaren babasının işiyle yakından ilgilenen Graham Bell hayatının önemli bir kısmını bu konuya hasretti.

1873’te başlayarak dört yıl Boston Üniversitesi’nde ses fizyolojisi dersleri verdi. 1874 yılının haziran ayında ilk telefon denemelerini tamamlayıp, başka bir odada, bir vericinin başında bulunan arkadaşı Watson’un sesini duymak imkânını buldu. İki yılda bütün hazırlıklarını bitirerek, 1876’da Philadelphia’da kurulan sergide telefonunu bir jüriye sundu.

Bundan sonraki on yıl zarfında, Graham Bell, daha birçok yenilikler üzerinde çalıştı ve ışık kuvveti ile ses ileten bir araçla, insan vücuduna giren kurşunların yerini bulabilen bir cerrahi sonda icat etti. Tıp alanında yaptığı bu yardımdan dolayı Heidelberg Üniversitesi kendisine fahri Doktorluk unvanı verdi.

1880’de Fransız hükümetinin Volta Ödülünü aldı. Bu parayla Washington’da Volta Enstitüsünü kurarak sağır ve dilsizler üzerindeki çalışmalarına devam etti.

Advertisement

1877’de Mabel S. Hubbard adlı, 18 yaşında, sağır bir genç kızla evlendi. 1882’de Amerikan vatandaşlığını kabul etti. 1922’de Nova Scotia’daki evinde öldü, orada bir tepeye gömüldü. Cenaze töreni müddetince, ona karşı saygı olmak üzere, memleketindeki telefonların hiçbiri kullanılmamıştır.


Leave A Reply