Alexander Melville Bell Kimdir? Graham Bell’in Babasının Hayatı Çalışmaları

0

Alexander Melville Bell kimdir ve ne yapmıştır? Alexander Graham Bell’in babası Melville Bell’in hayatı ve çalışmaları nelerdir?

Alexander Melville Bell

Alexander Melville Bell Edinburgh, İskoçya’da doğdu ve Alexander Graham Bell’in babasıdır (d. 3 Mart 1790, Fife, İskoçya, ö. 23 Nisan 1865, St. Pancras, Kuzey Londra) Fonetik ve konuşma bozuklukları üzerine çalışmıştır. 1843’ten 1865’e kadar Edinburgh Üniversitesi’nde ve 1865’ten 1870’e Londra Üniversitesi’nde konuşma üzerine ders verdi. Melville, İngiliz bir deniz cerrahının tek kızı olan Eliza Grace Symonds (d. 21 Eylül 1809, Alverstock, Hampshire d. Georgetown, Washington, D.C., 5 Ocak 1897) ile evlendi.

Alexander Melville Bell

Kaynak: commons.wikimedia.org

1868’de ve yine 1870 ve 1871’de Melville, Kanada’ya taşındıktan sonra Boston, Massachusetts’teki Lowell Enstitüsü’nde ders verdi. 1870’de Kingston, Ontario’daki Queen’s College’da filoloji dersi verdi; ve 1881’de oğlu Graham’ın önerisi üzerine Washington, DC’ye taşındı ve burada dil buluşunun alfabetik karakterlerinin çeşitli pozisyonlar için temsili grafik diyagramlar olduğu Görünür Konuşma’yı (dudakların, dilin, ağzın vb. hareketlerinin yanı sıra diğer ortopedik yöntemleri) kullanarak kendini sağırların eğitimine adadı. Ses üreten organların konumlarını saptayarak konuşmayı oluşturan boğaz, dil ve dudakların hareket aşamalarını temsil eden ses simgelerinden sağır dilsiz alfabesini gerçekleştirdi.

İskoçya’dan Kanada’ya gitmeden önce Melville Bell düzgün konuşma, ses fizyolojisi, stenografi ve diğer çalışmalar üzerine en az 17 çalışma yayınlamıştı. Queens College’da ders vermenin yanı sıra Boston, Montreal, Toronto, Londra ve diğer üniversitelerde Boston Lowell Enstitüsü’nde 12 derslik bir dizi ders verdi. Cornwall Dükü ve Düşesi (daha sonra Kral George V ve Kraliçe Mary) Brantford’u ziyaret için çağırdığında, Melville’den halka açık etkinlikte saygınları selamlaması istendi. İskoçya Eğitim Enstitüsü, İskoç Kraliyet Sanat Derneği ve Amerikan Bilim İlerleme Derneği Üyesi oldu ve diğer toplumlarda üyelikler elde etti.

Alexander Melville Bell iki kez evlendi, önce 1844’te üç çocuğu olan Eliza Grace Symonds ve ardından Harriet G. Shibley ile evlendi.

Önemli eseri:

Visible Speech: The Science of Universal Alphabetics (Görsel Konuşma: Evrensel Alfabe Bilimi) 1867. Bell, dili tanıtmak için 29 değiştirici ve ton, 52 sessiz, 36 sesli ve bir düzine ikili ünlü sistemi kullanarak iki yazılı kısa form oluşturdu: Uluslararası Fonetik Alfabeye benzer Dünya İngilizcesi ve ayrıca Satır Yazma, stenograflar için kısa bir form olarak kullanılır.


Leave A Reply