Alfred Edward Housman Kimdir? Şiirin Ustası ve Klasik Bilgin

0
Advertisement

İngiliz şair ve bilgin Alfred Edward Housman’ın hayatını ve eserlerini keşfedin. “A Shropshire Lad” ile tanınan Housman’ın erken dönemi, kariyeri ve şiirlerinin etkileyici mirası hakkında bilgi edinin.

Alfred Edward Housman

Alfred Edward Housman; (d. 26 Mart 1859, Fockbury, Worcestershire – ö. 30 Nisan 1936, Cambridge, İngiltere), eserleri 19. ve 20. yüzyıllar arasında şiirsel bir köprü olan İngiliz bilgin ve şair. En çok lirik şiir koleksiyonu A Shropshire Lad ile tanınır.

Erken dönem.

Alfred Edward Housman, 26 Mart 1859’da Fockbury, Worcestershire’da doğdu. Entelektüel yeteneklerini, ilk ve en iyi öğretmeni olan annesinden, özellikle de şiiri üzerinde önemli bir edebi etkiye sahip olan İngilizce İncil’den miras aldı. Onun 12. yaş gününde ölümü, iç huzursuzluğunu ve “Tanrı’nın ve insanın yabancı kanunlarına” karşı ömür boyu sürecek isyanı başlattı.

1870 yılında Housman, şiir alanında ödüller kazandığı Bromsgrove Okulu’na girdi. 1877’de Oxford’daki St. John’s College’a kaydoldu, ancak 1881’de final sınavlarını geçemeyince diploma alamadan ayrıldı. Başarısızlığının nedenleri arasında Oxford’da öngörülen okumaları küçümsemesi de vardı. Bir lisans dergisi olan Ye Rounde Table’ın kadrosuna katıldığında küstahlığı tam anlamıyla ortaya çıkmıştı ve bu dergiye pek çok makaleyle katkıda bulunmuştu; bunların bazılarında Üniversite ve personeline yönelik alaycılık zehiri vardı. Housman’ın dönüştüğü eski püskü bilimin acımasız eleştirmeni burada açıkça görülüyor.

Kariyer ve Çalışmalar.

Utanç içinde ailesinin yanına dönen Housman, Londra’daki Patent Ofisinde on yıl boyunca (1882-1892) yürüttüğü bir pozisyon olan katiplik görevini alarak uzun süren kefaretine başladı. Akşamlarını British Museum’da şiir yazarak, klasik yazarlar hakkındaki bilgisini geliştirerek ve güzel düzeltme sanatını geliştirerek geçirdi. Bu dönemde yazdığı akademik makaleler, 1892’de Londra’daki University College’da Latince profesörü olarak atanmasına yol açtı. 1911’de Cambridge’deki Trinity College’da Latince profesörü oldu ve ölümünden birkaç hafta sonra öğretmenlik yapmaya başladı.

Advertisement

Housman’ın Juvenal (1905), Lucan (1926) ve Manilius (1903-1930) baskıları ona klasik bir bilim adamı olarak üstünlük kazandırdı. Şiirinin tanınması yavaş yavaş gerçekleşti, ancak A Shropshire Delikanlı’nın popülaritesi 1896’da yayınlandıktan sonra istikrarlı bir şekilde arttı ve bir sonraki koleksiyon olan Last Poems (1922), ona büyük beğeni topladı.

Housman 30 Nisan 1936’da Cambridge’de öldü. O yıl ölümünden sonra daha fazla Şiir yayımlandı. Yazar ve illüstratör olan ve pek çok eseri arasında Victoria Regina (1934) oyunu da bulunan kardeşi Laurence Housman (1865-1959), 1937’de My Brother, AE Housman adlı biyografik derlemeyi yayımladı.

Eleştiri.

Housman’ın şiiri akademisyen olmayan okuyucuya hitap etse de onun akademisyenliğiyle ortak bir özelliği vardır: sürekli olarak doğru kelimeyi aramak. Dört not defteri, aldatıcı derecede basit bir çizgiye veya kıtaya ulaşmak için harcanan çabayı gösteriyor. Şiirlerin klasik biçimi ve temaları -hayatın kısalığı, gençliğin geçip gitmesi, doğanın güzelliği ve kayıtsızlığı, dayanıklılık ihtiyacı- eskidir ama şiirsel özü tümüyle kendisine aittir. Housman’ın etkisinin bir göstergesi, şiirindeki cümlelerin diğer yazarların kitaplarının başlıklarında görülme sıklığıdır.


Leave A Reply