Alfred Hitchcock Kimdir? Hayatı ve Filmleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Alfred Hitchcock kimdir ve ne yapmıştır? Alfred Hitchcock hayatı, yönettiği filmler, sinema kariyeri, çalışmaları hakkında bilgi.

Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock (13.8.1899-29.4.1980)

Gerilim ustası Hitchcock “Thriller” türünü mükemmelleştirdi. Gizemli mizah anlayışıyla olduğu kadar stilistik ve teknik yeniliklerle de kendine özgü film tipini yarattı.

Bir manavın üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Hitchcock, Londra’nın işçi mahallesi East End’de büyüdü. Ailesi katolik olduğundan çocuğu bir Cizvit okuluna gönderdi ama o, bir reklamcılık şirketinde çizer olmak için okulunu 14 yaşında bıraktı.

1920-26: Çıraklık Yılları

Hitchcock’a verilen ilk film çalışması “her işe koşturulan delikanlı” niteliğindeydi. Sessiz filmlere ara yazılar yazmakla başlayan genç, ardından reji asistanlığı, dekoratörlük ve senaryo yazarlığı yaptı. Almanya’da bulunduğu bir sırada Berlin’de Ufa Stüdyolarında çalıştı ve 1925’te Münih’te Emalka Stüdyolarında The Pleasure Garden adlı ilk filmini çekti. 1926’da kurgucu ve senaryo yazan Alma Lucy Reville ile evlenen Hitchcock, bir kız çocuğu babasıdır.

Alfred Hitchcock

Advertisement

1927-39: Gerilim Filmleriyle Başarıyı Yakalaması

Londra’ya dönünce Hitchcock gizemli bir çocuk katilini konu alan The Lodger (Kiracı, 1927) adlı filmiyle bir gecede şöhret oldu. Oldukça zayıf bir romandan uyarlanan bu göz kamaştırıcı yapıt, seyirciler tarafından soluk soluğa izlenen gerilimli anları içeriyordu ve daha sonraki filmlerinin çoğunda uygulayacağı temel motifin habercisiydi. Figüran bulmakta güçlük çeken yönetmen, bizzat küçük yan rollerde gözüküyordu. Bu gereksinimden, sonraki filmlerinin çoğunda sürdüreceği bir alışkanlık doğdu. 20’li yılların sonunda kendine sağlam bir yer edinen sesli sinemanın gerektirdiği ses çalışmalarıyla bir sorunu olmadığını, Hitchcock ilk defa 1929’da çevirdiği Blackmail (Şantaj) filmiyle kanıtladı. Hitchcock bu filminde bir karabasan yoğunluğuyla sunduğu takip avı motifini de ilk kez kullandı. Suçsuz bir yurttaşın bir casusluk şebekesinin atış hattına düştüğü The Thirtynine Steps (39 Basamak, 1935) adlı başyapıtında takip avı süreklilik kazandı. Hitchcock’un filmleri için tipik olan sempatik, çekici, biraz beceriksiz ama gerektiğinde enerjik olabilen kahramanı Robert Donat canlandırdı.

1939’dan Sonra: Hollywood’da

Hitchcock, İkinci Dünya Savaşı patlamadan kısa bir süre önce Hollywood’a taşındı. ABD’de çevirdiği ilk film olan ve bir romandan sinemaya uyarlanan Rebecca (1940), yönetmenin filmlerine yeni bir psikolojik boyut kazandırdı: Buıjuva ahlak ve düzen ‘anlayışı sarsıldı; iyi ile kötü arasındaki sınır silikleşti. Suspicion (Şüphe, 1941) adlı filminde kahramanın dürüstlüğüyle ilgili, sözü edilmeyen ama derinden derine insanın kafasını kurcalayan kuşkularıyla ilişkili motifi ilk defa beyazperdeye yansıttı. The Rope (Ölüm Karan, 1948) adlı ilk renkli filmiyle Hitchcock kendi filminin yapımcılığını da üstlenmiş oldu.

50’li ve 60’lı Yılları Başarının Doruğunda

Savaşı izleyen yıllarda son derece üretken bir döneme giren Hitchcock, ABD’de ekmek peynir gibi gitmeye başlayan sayısız televizyon oyunundan başka yine çok sayıda sinemasal başyapıta imzasını attı. Psycho (Sapık, 1960) adlı filmiyle Hitchcock, korku filmlerinde de ustalığını ortaya koydu. Duşun altındaki cinayet sahnesi sinema tarihine geçti.

1970’ten Sonra: Özel Hayatına Çekilmesi

Önceki yapıtlara çok sayıda gönderme yapan Hitchcock’un son filmi Family Plot (Aile Oyunu, 1976) kara mizah doludur. Filmlerinden hiçbiri Oscar ile ödüllendirilmeyen Hitchcock, 1979 yılında, yaşamı boyunca sinema dünyasına yaptığı katkılardan dolayı, Amerikan Film Enstitüsü tarafından onurlandırıldı. İyi şarap ve soğuk sarışınlardan hoşlandığı söylenen Hitchcock, 80 yaşında Los Angeles’te dünyaya gözlerini yumdu.

Alfred Hitchcock Filmleri

Hitchcock’un Ünlü Filmleri

  • 1940 Rebecca: Yeni evli genç bir kadın (Joan Fontaine) kocasının (Laurence Olivier) ilk karısını öldürmüş olmasından şüphelenir.
  • 1941 Suspicion (Şüphe): Bir playboy (Cary Granl) ile evlenen generalin kızı (Joan Fontaine) kocasının kendisini öldürme girişimleriyle karşı karşıya kalır.
  • 1946 Notorious (Aşktan da Üstün): Cary Grant ile Ingrid Bergman’ın başrolleri üstlendiği eski Nazi’lere ilişkin bir casusluk dramı.
  • 1954 Dial M For Murder (Cinayet Var): Evli bir erkek kiralık bir katil tutarak karısını (Grace Kelly) öldürtmek ister.
  • 1954 Rear Window (Arka Pencere): Hareket edemeyen bir fotoğrafçı (James Stewart) penceresinden karşı evdeki katili gözetler.
  • 1955 To Catch a Thief (Kelepçeli Âşık): Usta hırsız (Cary Grant) kendisini taklit etmek isteyen bir hırsıza dersini vermek zorunda kalır.
  • 1959 North By Northwest (Gizli Teşkilat): Reklamcılık uzmanı (Cary Grant) Gizli Servis tarafından karşı tarafa tuzak kurmak için kullanılır.
  • 1960 Psycho (Sapık): Patolojik bir kadın katilinin öyküsü (Anthony Perkins).
  • 1963 The Birds (Kuşlar): Kuşlar Kaliforniya’da bir kentte saldırıya geçerler.

Advertisement


Leave A Reply