Altichiero Kimdir?

0
Advertisement

Altichiero kimdir? Erken rönesans dönemi İtalyan ressamlardan Altichiero hayatı ve eserleri ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Altichiero (d. y. 1330, Zevio, Verona dolayları, Verona Markiliği – ö. 1390’dan sonra, Verona ?), Verona okulunun kurucusu Erken Rönesans ressamı. 14. yüzyılda Kuzey İtalya’daki en önemli sanatçılardan biridir.
Altichiero
Ressamlığa başladığı Verona’da birkaç yıl kalmış olduğu bilinmekle birlikte, bu döneme ait yapıtları ile ilgili hiç bilgi yoktur. Büyük bir olasılıkla Dük I. Francesco Carrara’nın çağrısı üzerine 1370’te Padova’ ya gitti. Dük için Giganti Salonu’nda ve Capitano Sarayı’nda “ünlü kişiler“in portrelerini yaptı. Zamanla harap olan bu freskler dışında günümüze kalan önemli yapıtları iki fresk dizisidir.

1379’da tamamlanan ve Çarmıha Geriliş’ten başka Aziz Yakub’un yaşamından da sahneleri içeren ilk dizi, S. Antonio Bazilikası’ndaki S. Felice Şapeli’ndedir. Aziz Giorgio ve başka azizlerin yaşamlarından sahnelerin betimlendiği yaklaşık 1384 tarihli ikinci dizi ise aynı yerdeki S. Giorgio Şapeli’nde bulunmaktadır. Bu fresklerin üslubu, yaşam dolu ve dramatik olarak birbirine bağlı anıtsal figürlerin kullanılması bakımından Floransalı büyük ressam Giotto‘nun etkisinde kalmıştır. Buna karşılık Altichiero, figürlerinin doğayla ve mimariyle ilişkisini Giotto’dan daha gerçekçi biçimde kurmuş ve kompozisyonda uyuma daha çok ağırlık tanımıştır. Güçlü iki boyutlu ritmik düzenlemeler elde etmek uğruna, konularının canlılığından ve gerçeğe uygunluğundan bir ölçüde ödün vermiştir.

Altichiero’nun 1390’da Verona’ya döndüğü ve S. Anastasia Kilisesi’nde son bir fresk dizisi yaptığı sanılmaktadır.


Leave A Reply