Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır? Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Çalışır?

0
Advertisement

Altın hesabı nedir, nasıl açılır? Altın hesabının özellikleri nelerdir? Altın hesabına altın nasıl yatırılır ve nasıl çekilir sorularının cevapları

külçe altın

Kaynak : pixabay.com

Son dönemde bir çok banka Altın Günleri düzenleyerek yastık altı olarak tabir edilen altınları ekonomiye kazandırmaya çabalamaktadır. Altın hesabı ile belirli bir miktar üzeri altın getiren vatandaşlara altın üzerinden faiz verilirken aynı zamanda altınlarınızı da çalınmalara karşı koruma altına almış oluyorsunuz. Peki altın hesabı nasıl çalışır ve işlevi nedir? Ne gibi fayda sağlarlar?

Altın hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak istediğiniz bankanın internet bankacılığından yararlanabiliyorsanız eğer internet üzerinden rahatlıkla Altın hesabı açabilirsiniz.İnternet şubesini kullanmıyorsanız eğer hemen o bankanın herhangibir şubesine gidin ve Altın hesabınızı açın. Hatta size yakın şubenin Altın toplama gününü öğrenin ve o gün gidip eğer var ise altınlarınızı da götürüp Altın Hesabınızı açın.

Altın hesabıma nasıl altın yatırabilirim?

Altın hesabınızı boşuna açmadınız elbette hesaba altın yatırmanız gerekmekte. Bunun için elinizdeki altınlar ile bankaya gidip yatırabilirsiniz. Ancak dikkat daha önce de belirttiğimiz gibi her gün her banka şubesinde altın ekspertleri bulunmaz. Altın toplama gününde (genelde çoğu bankada haftanın en az iki günü olur) altınlarınızı altın ekspertizleri eşliğinde bankaya götürürsünüz. Ekspertizler altınlarınıza gram altın cinsinden bir değer biçerler ve ekspertizlerin belirlediği değer üzerinden altınlarınızı gram olarak hesabınıza yatar. Aynı zamanda nakit para vererek karşılığı kadar gram altının hesabınıza yatmasını da sağlayabilirsiniz.

Hele ki internet şubesi kullanıcıları diledikleri an altın alıp satabilirler.

Altın Hesabındaki Altınlarımı Nasıl Bozdurabilirim ?

Altınlarınızı internet şubesinden anında hemen bozdurup paranızı vadesiz hesabınıza aktarabilir ve vadesiz hesabınıza aktarılan parayı da ister vadeli hesaba, ister fatura ödemelerine ya da başka bir bankaya EFT göndererk değerlendirip kullanabilirsiniz. İnternet şubesi kullanmamakta ısrar eden kesimdenseniz eğer şubeye gidip hemen altınlarınızı TL’ye çevirip paranızı nakit olarak dahi çekebilirsiniz.

Advertisement

Unutmayın altın bozdururken piyasadaki fiyatlar değil bankanızın belirlemiş olduğu fiyatlar geçerli olacaktır.

Altın Hesabındaki Altınlarımı Altın Olarak Çekebilir miyim?

Elbette ki çekebilirsiniz. Ancak bankaya verdiğiniz şekli ile geri alamazsınız. Yani 12 adet 24 ayar bilezik vermişseniz eğer bunu bankadan gram altın karşılığı olarak ancak alabilirsiniz. Yani bankaya altını hangi şekilde vermiş olursanız olun sadece ve sadece gram altın şeklinde geri alabilme imkanınız bulunmaktadır. Eğer yüklü bir miktarda altın çekeceksseniz eğer bunu bankaya önceden haber vermeniz gerekir. Çünkü banka şubelerinde bulundurulan altın sayısı kısıtlıdır.


Leave A Reply