Amensalizm Nedir?

0
Advertisement

Amensalizm nedir, özelliği nedir? Amensalizm örnekleri, nasıl olur, özelliği, Amensalizm hakkında bilgi.

Amensalizm

Amensalizm; farklı türlere ait iki organizma arasında görülen ve bunların birini etkilemediği halde, öbürünün gelişmesinin durmasına ya da yok olmasına yol açan ilişkidir. Amensalizmin iki temel biçimi vardır: rekabet durumunda, büyük ya da güçlü olan canlı, kendisinden küçük ya da zayıf olanı bulunduğu ortamdan atar ya da besinden yoksun bırakır. Antibiyozda ise, organizmalardan biri durumdan etkilenmezken, öbürü kimyasal bir salgı tarafından hasara uğrar ya da öldürülür.

Antibiyozun en bilinen örneği, Penicillium adı verilen ekmek küfünün bazı bakteriler üzerindeki yıkıcı etkisidir. Penicillium’un penisilin olarak bilinen salgısı bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede etkili bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bazı üstün yapılı bitkiler, çevrelerinde gelişen öbür bitkilerin büyümesini engelleyen, bazen de onları yok eden maddeler salgılar. Bu duruma, kökü çevresinde gelişen otsu bitkileri ortadan kaldıran juglon adındaki maddeyi salgılayan kara ceviz (Juglans nigra) örnek gösterilebilir.

ABD’nin batısındaki çöller ve çalılık araziler, türler arasında görülen antibiyoz biçimindeki ilişkiler sonucu, kısıtlı miktardaki su için birbirleriyle rekabet etmekten kurtulmuş canlılardan oluşan sabit bir bitki örtüsü göstermektedir.

Advertisement

Leave A Reply