Amin Alayı Nedir?

0
Advertisement

Amin Alayı nedir? Amin Alayı ne zaman ve nerede olurdu? Amin Alayı tarihi. Amin Alayı hakkında kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Amin Alayı

Amin Alayı Nedir

Amin Alayı; Cumhuriyetin ilanından önce Osmanlı’da mahalle okulları vardı. Bu okullarda 4 ile 7 yaşlar arasındaki çocuklara Kuran’daki namaz sûreleri ve alfabe öğretilirdi. O zamanki geleneklere göre bu okullara gidecek çocuklar için tören yapılır, çocuk okula Amin Alayı denen bir kalabalığın ilahi ve duaları ile başlardı.

Amin Alayı, çocuğun gideceği okulun önünden hareket ederdi. En önde, eski bir öğrenci, başının üstüne koyduğu süslü bir rahlede yeni öğrencinin okulda oturacağı minderi, namaz surelerinin yazılı olduğu cüzü ve alfabeyi taşırdı. Onun arkasında, yeni öğrencinin gideceği okuldan veya başka okullardan öğrencilerin meydana getirdiği ilahiciler bulunurdu. İlâhicilerin arkasından o gün en güzel elbiselerini giymiş olarak okula başlayacak çocuk, daha sonra gene öğrenciler ve seyirciler gelirdi.

Alay ilahiciler arasında okuldan, çocuğun evine gider, evin kapısında hoca dua eder, gene ilahicilerin, arada bir alaydakilerin «Amin» diye bağırmaları arasında okula dönerdi. Bu törenden sonra da sınıfa girilir ve derse başlanırdı.

Advertisement

Leave A Reply