Andre Lhote Kimdir?

0
Advertisement

Ünlü bir Fransız ressam olan ve kendi kendini yetiştirmiş kendine özgü bir yapısı olan Andre Lhote hakkında bilgiler. Andre Lhote kimdir?

Andre LhoteAndre Lhote (5 Temmuz 1885, Bordeaux, Fransa – 24 Ocak 1962, Paris, Fransa)

Ünlü bir Fransız ressamıdır. Bordeaux’da doğdu. Resme hevesi küçük yaşta başladı. 18 yaşındayken resim yapmaya başladı. Kendi kendini yetiştirmiş ressamlardandır. Hiç bir ustanın izinden gitmedi. İlk eserini 21 yaşındayken Paris’te, Bağımsız Ressamlar Sergisi’nde gösterdi (1906). İlk şahsi sergisini 1910’da açtı. Bu sergi geniş yankılar uyandırdı.

Andre Lhote resim sanatının bir fikri gerçekleştirmek, sanatçının benliğini renkle, biçimle dışarı vurmak olduğuna inanıyordu. Resim yaptığı kadar da resim üzerine yazılar, kitaplar yayınlıyordu. Buluşlarını çevresindekilere de öğretmek istediğinden çevresinde gençler toplandı. Andre Lhote, çoğu yabancı ülkelerden gelen ressamlara sanatın kurallarını öğretti. 1922’de kurduğu akademi dünyanın her yerinden gelenlerle doldu. Paris’e resim öğrenmeye giden hemen bütün Türk ressamları da onun akademisi’nde çalışmışlardır.

Andre Lhote’un resimleri dünyanın birçok müzelerine, çeşitli koleksiyonlara dağılmıştır.

Advertisement

Leave A Reply