Andrea Pisano Kimdir?

0
Advertisement

Andrea Pisano kimdir? İtalyan bir heykelci olan Andrea Pisano’nun hayatı ve eserleri ile ilgili genel ve kısa bilgiler.

Andrea Pisano Kimdir?

Andrea Pisano, andrea da pontedera olarak da bilinir (d. y. 1270-90, Pontedera, Piza yakınları – ö. y. 1348-49, Orvieto, Papalık Devletleri), 14. yüzyılın en önemli İtalyan heykelcilerinden. Başlıca yapıtlarını Giotto’nun etkisi altında kaldığı Floransa’ da gerçekleştirdi.

Andrea Pisano

Andrea Pisano’nun bir eseri…

1336’da yapımı tamamlanan Floransa Katedrali Vaftizhanesi’nin tunç kapılarından en erken tarihli üç tanesini yaptı. Dört yapraklı yonca biçimindeki 20 tane panoda Vaftizci Yahya’nın yaşamından sahneleri konu almış, yaldızladığı figürleri düz bir arka planın önünde vermişti.

1337’de Giotto ölünce Floransa Katedrali’ nin çan kulesinin yapımını sürdürmekle görevlendirilen Andrea, kuleye kabartmalarla bezeli iki kat daha ekledi. Alt bölümlerdeki kabartmaların çoğunun da onun atölyesinde yapıldığı düşünülür. Nişlerin içine yerleştirilmiş Davud, Süleyman ve iki Sibylla heykelini Pisano’nun yaptığı sanılmaktadır.

Pisano vaftizhane kapılarında ikonografi açısından yapının içindeki mozaiklerden ve Giotto’nun Sta. Croce’deki fresklerinden etkilenmişti. Yalın ve dengeli üslubu ile figürleri ustaca yerleştirmesi onu döneminin önde gelen heykelcilerinden biri yapmıştır. Adı en son Orvieto Katedrali’nin yapımı sırasında geçmiş, ölümünden sonra katedralin sorumlu mimarlığına oğlu Nino getirilmiştir.

Advertisement

Leave A Reply