Anlatmak İstediklerimiz İle Değil, Anlatabildiklerimizle Yargılanırız Sözünün Anlamı

0

Anlatmak İstediklerimiz İle Değil, Anlatabildiklerimizle Yargılanırız Sözünün Anlamının yer aldığı sayfamız. Anlatmak İstediklerimiz İle Değil, Anlatabildiklerimizle Yargılanırız ne demek?

Advertisement

Anlatmak İstediklerimiz İle Değil, Anlatabildiklerimizle Yargılanırız Sözünün Anlamı

İnsanoğlu artık modern zamanları yaşamaktadır. Bu dönemde hayat çok daha hızlı akmakta ve insanlar teknolojinin de vermiş olduğu nimetlerden yararlanarak çok daha fazla insan ile iletişim halinde bulunmaktadır. Tabii ki bu iletişim esnasında da birbirimize kendimizi anlatmak ihtiyacı çok daha fazla elzem kazanmaktadır. Kimi daha çok yazarak kimide konuşarak kendini ifade etmeye çalışıp hayatını idame ettirmektedir. Yani bunu zengin fakir eğitimli eğitimsiz herkes bu şekilde yapmaktadır. Bu konuda tüm insanlar eşit durumdadır.

Peki kendimizi karşı tarafa nasıl anlatıyoruz bunda başarılı mıyız? Bu kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle başarılıyız çünkü insanoğlunun evrimsel gelişimi kendisini çok daha fazla kelime ile ifade etmesine sebebiyet vermektedir. Özellikle çok kitap okuyan insanların kullandıkları dil daha da bir gelişme göstermektedir.

Kişinin hissetiklerini anlatmak istediklerini değil de anlatabildikleri ile yargılanması (bu yargılanma mahkemelerdeki yargılanma ile karıştırılmamalıdır) bu durumun doğal bir sonucudur. Bu sebeple kişi kendini ifade ederken mümkün mertebe açık ve dürüst bir şekilde anlatırsa daha iyi anlaşılacaktır. Bu sebeple yalın olarak net bir şekilde kendimizi ifade etmeliyiz. Dolambaçlı yollardan yapılabilecek aktarımlar karşı tarafın kafasını karıştırabilir ve bizler anlatmak istediklerimizi anlatamayan ve bunun sonucunda yanlış anlaşılan bireyler haline dönebiliriz. Tabiri caiz ise “mıy mıy” ederek konuşmak kişiye hiç bir şey kazandırmaz.

Advertisement


Leave A Reply