Anne Boleyn Kimdir?

0
Advertisement

İngiltere kraliçelerinden Anne Boleyn (Bullen) hayatı ve dönemi hakkında bilgiler.

Anne BoleynAnne Boleyn, İngiltere kraliçesi (? 1507 -Londra 19 Mayıs 1536). Babası Sir Thomas Boleyn ile birlikte 1519-1522 arasında Fransa sarayında bulundu. İngiltere’ye döndüğü zaman büyükbabasının bakan olarak görev yaptığı saray çevresinde kısa sürede tanındı, Kral VIII. Henry’nin de sevgilileri arasına girdi.

Kralın 1531’de yaşlı karısı Aragonlu Catherine’den resmen ayrılmasının ardından 1533’te onunla gizlice evlendi. Altı ay sonra başpiskopos Crammer evliliklerini geçerli kılınca, aynı yıl taç giyerek İngiltere kraliçesi oldu ve geleceğin kraliçesi I. Elizabeth’i doğurdu. Erkek çocuk bekleyen kralın düş kırıklığından başka, Anne’in yanlış tutumu, kralın dostlarına karşı düşmanca davranışları, kraliçeye yakışmayan hafiflikleri, eski karısının kızına yönelik kıskançlıkları, eşler arasında derin bir uçurum yarattı. 1536’da ölü bir erkek çocuk doğurması üzerine Henry ile bağlarını iyice koparması üzerine, içinde kendi kardeşi Lord Rocheford’un da bulunduğu çeşitli erkeklerle ilişki kurduğu suçlamasıyla Londra Kulesi’ne kapatıldı.

Mahkeme tarafından suçu kesin görülerek önce sevgililerinin, sonra da Anne’ın başları kesildi. Ertesi gün kral, Jane Seymour ile nişanlandı. Tarihsel kayıtlara göre, Anne’in suçu gerçekten kanıtlanmadı, ancak geçmişteki yanlış davranışları ve kralın ondan bıkması bu sonu hazırladı.


Leave A Reply