Antigua ve Barbuda – Ülkeler Rehberi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Antigua ve Barbuda – Antigua ve Barbuda ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu. Antigua ve Barbuda ile ilgili bilgi.

Antigua ve Barbuda Bayrağı

Antigua ve Barbuda Bayrağı

Yüzölçümü: 443 kilometrekare.
Nüfusu: 91.295 (2014).
Başkent: St. John’s
Dil: İngilizce, Kreol.
Din: Anglikan (% 85), Katolik (% 12).
Para birimi: 1 Doğu Karaib Doları =100 cent.
Başlıca kent: Codrington (1.300)

Orta Amerika’da, Doğu Antiller’de adalar devleti. Küçük Antiller’in kuzey zinciri Rüzgaraltı Adaları’nın güney ucunda yer alan 3 ada (Antigua 281 km2, Barbuda 161 km2, Redonda 1 km2) Antigua ve Barbuda Devleti’ni oluşturur. Kuzeybatıdan Anguilla (Büyük Britanya), batıdan St Kitts-Nevis Adaları, güneybatıdan Montserrat (Büyük Britanya), güneyden Guadaloupe Adası (Fransa) ile çevrelenen ülke, Porto Riko’ya 846 km uzaklıktadır.

YÜZEY ŞEKİLLERİ. En büyük ada olan Antigua, yüzey şekilleri açısından değişiklik gösterir: Kuzeyde çalılarla kaplı dağlar, iç kesimlerde verimli ovalar, güneybatıda volkanik kökenli kayalıklar ve tropikal bitkilerle örtülü vadiler. Adanın en yüksek noktası, güneybatıda Shekerly Tepelikleri’nde Boggy Tepesi’dir (405 m). Son derece girintili çıkıntılı olan kıyı şeridinde üç doğal liman vardır. Ancak, bu limanlardan yalnızca St John’s, okyanus gemilerinin yanaşmasına elverişlidir. Öteki Rüzgâraltı Adaları’nın tersine, Antigua’da ırmak ve orman örtüsü yoktur. Buna karşın, zengin ormanlarla kaplı olan mercan kökenli Barbuda Adası’nın, yükseltisi daha az (en yüksek nokta, kuzeydoğuda Lindsay Tepesi, 85 m), kıyıları daha düzdür. Batı kıyısında, uçuk pembe renkli kumsalıyla ilgi çeken bir denizkulağı (lagün) vardır. Mercan kökenli, zengin fosfat yatakları içeren Redonda Adası, yerleşime açık değildir.

İKLİM. Yengeç Dönencesi ile Ekvator arasında kalan adalarda, tropikal iklim egemendir. Ancak, iklim, Küçük Antiller’deki adalara göre daha kuraktır. Bununla birlikte, yıllık ortalama yağış tutarı 1.000 mm’nin altına düşmez. En yağışlı mevsim, mayıs-kasım dönemidir. Kuzeydoğudan esen serin rüzgârlar, tropikal iklimi bir ölçüde yumuşatır. Bu nedenle, yaz aylarında, en yüksek sıcaklık 32°C’yi (yıllık ortalama sıcaklık 25°C) geçmez. Sık görülen tropikal kasırgalar ve depremler, can ve mal kayıplarına yol açar.

Advertisement

BİTKİ ÖRTÜSÜ VE HAYVANLAR. Hayvan topluluğu (fauna) açısından, en zengin ada Barbuda’dır (yaban domuzu, yaban geyiği, ördek, beçtavuğu, çeşitli kuş türleri). Toplam yüzölçümünün % 16’sını oluşturan ormanların % 14’ü Barbuda Adası’ndadır. Antigua’ da, kuzeyde dağlık alanların eteklerindeki çalı toplulukları dışında, bitki örtüsü göze çarpmaz. Toprakların geri kalan % 60’ını ekili-dikili alanlar, % 7’sini otlaklar oluşturur.

TOPLUM YAPISI. Nüfusun % 90’ını sömürge döneminde, şeker kamışı plantasyonlarında çalıştırılmak üzere Afrika’dan getirilen kölelerin soyundan gelenler oluşturur. Melezlerin (% 3.5), Beyazların (% 4) nüfus içindeki oranı, giderek azalmaktadır. Ortalama yaşam süresi (72 yıl), bazı Batı ülkelerinin bile üzerindedir.

Büyük Britanya ile olan tarihsel bağlar, sosyal ve kültürel yaşamda İngiliz kültürünü egemen kılar. Resmi ve eğitim dili İngilizcedir. Bu bağlamda, halkın büyük çoğunluğu da Anglikan Kilisesi üyesidir (% 85). Okuryazar oranının % 95’e ulaştığı ülkede eğitim düzeyi yüksektir.

Sağlık hizmetleri, gereksinimi karşılayacak düzeydedir: 2 hastane, 4 sağlık merkezi, 16 dispanser, 415 hasta yatağı (196 kişiye 1 hasta yatağı), 46 hekim (1.771 kişiye 1 hekim).

Advertisement

Leave A Reply