Joel Barlow Kimdir? Amerikalı Şair ve Siyasetçinin Hayatı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Joel Barlow kimdir? Dinsel Şiirleri ile de tanınan oldukça aktif bir siyasi hayat yaşamış olan Joel Barlow’un hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Joel Barlow, (d. 24 Mart 1754, Redding, Connecticut Kolonisi – ö. 24 Aralık 1812, Zarnowiec, Polonya), şair ve siyaset adamı. Alaylı destanı The Hasty Pudding ile (Mısır Lapası) tanınmıştır.

Yale mezunu olan Joel, Bağımsızlık Ordu-su’nda üç yıl rahiplik etti. Temmuz 1784’te Connecticut’a bağlı Hartford’da American Mercury adında haftalık bir gazete kurdu. 1786’da baroya kabul edildi. John Trumbull ve Timothy Dwight ile birlikte, Hartford yergicileri olarak bilinen ve yurtsever görüşlerden yola çıkarak ulusal bir edebiyat yaratmaya çalışan genç yazarlar topluluğu içinde yer aldı. Amerika’ya adanmış dokuz kitaplık bir zafer şarkısı olan Vision of Columbus (1787; Kolomb’un Düşü) ile kısa sürede büyük ün kazandı. Scioto Land Company’nin temsilcisi olarak 1788’de Fransa’ya giden Barlow, sonradan Ohio’da Gallipolis kentini kuran bir Fransız topluluğunu Amerika’ya göç etmeye ikna etti.

Joel Barlow Kimdir? Amerikalı Şair ve Siyasetçinin Hayatı Hakkında Bilgi

Joel Barlow

Paris’te bulunduğu sırada dinde liberal, siyasette ileri cumhuriyetçi görüşler benimsedi. Daha sonra İngiltere’ye geçerek çeşitli radikal denemeler yayımladı. Bu denemelerinden biri olan Advice to the Privileged Orders (1792; Ayrıcalıklı Zümrelere Öğütler) İngiliz hükümetince yasaklandı. Barlow 1792’de Fransız yurttaşlığına kabul edildi. İngiltere’de arkadaş olduğu Thomas Paine Paris’te tutukluyken, onun Age of Reason (Akıl Çağı) yapıtının yayımlanmasını sağladı.

1795-97 arasında ABD’li rehinelerin bırakılmasını sağlamak ve Trablusgarp, Cezayir ve Tunus’la antlaşma görüşmeleri yapmak üzere Cezayir’e gönderildi. 1805’te ABD’ye dönerek Washington, D. C. yakınlarında bir yere yerleşti. 1811’de tam yetkili elçi olarak Fransa’ya atandı. Napoleon’un Rusya seferine katıldı. Geri çekiliş sırasında soğuğa dayanamayarak Polonya’da öldü.

Barlow, dinsel şiirlerinin ve siyasal yazılarının yanı sıra, Vision of Columbus’u da genişleterek The Columbiad (1807) adıyla yeniden yayımlamıştır. Bazı eleştirmenlere göre yeni baskı daha olgun olmakla birlikte, daha gösterişli bir üslup taşır. Barlow’a edebiyatta asıl ününü sağlayan, birçok antolojide yer alan The Hasty Pudding’dh. Barlow, New England’a ve mısır lapasına duyduğu özlemden esinlendiği bu eğlenceli destanla, kırsal kesimin canlı bir betimlemesini yapmıştır.

Advertisement

Leave A Reply