Antik Mısır’ın En Bilinen Başlıca Firavunlarının İsimleri ve Açıklamaları

0
Advertisement

Antik Mısır herkesin ilgisini çeken bir devirdir. Peki Antik Mısır’ın en bilinen firavunları kimlerdir? Bu firavunların isimleri ve kısa açıklamaları

Mısır Piramitleri

Mısır Piramitleri

Eski Mısır Firavunları yaşadıkları dönemin en büyük liderleriydi. Kral ya da imparator gibiydiler. Hem Yukarı Mısır hem de Aşağı Mısır’ı yönettiler. hem siyasi hem de dini liderlerdi. Firavun genellikle tanrılardan biri olarak düşünülüyordu.

Firavun adı, bir saray veya krallığı tanımlayan “büyük ev” anlamına gelen bir kelimeden gelir. Firavun’un karısı veya Mısır Kraliçesi de güçlü bir hükümdar olarak kabul edildi. Ona “Büyük Kraliyet Karısı” adı verildi. Bazen kadınlar hükümdar oldu ve Firavun olarak adlandırıldı, ancak genellikle erkeklerdi. Mevcut Firavun’un oğlu unvanı miras alacaktı ve genellikle eğitimden geçecekti, bu yüzden iyi bir lider olabilirdi. Firavunluk aynı sülale içerisinde babadan oğula geçmiştir.

Tarihçiler, Eski Mısır tarihinin zaman çizelgesini Firavunların hanedanlarıyla bölerler. Bir hanedan, bir ailenin iktidarı sürdürdüğü ve tahtın varisine teslim edildiği zamanlara verilen isimdir. 3000 yıllık Antik Mısır tarihinde genellikle 31 hanedan olduğu düşünülmektedir.

Eski Mısır tarihi boyunca birçok büyük Firavun vardı. İşte bu firavunlardan en ünlü olanlardan bazıları:

Akhenaton (IV. Amenhotep)

Akhenaton (IV. Amenhotep)

Akhenaten – Akhenaten sadece bir tanrı olduğunu ve onunda güneş tanrısı olduğunu söyledi. Karısı Nefertiti ile hüküm sürdü ve tapınakların çoğunu diğer tanrılara kapattılar. Ünlü Tutankamon’un babasıdır.

Tutankamon Mezarı

Tutankamon Mezarı

Tutankhamun – Genellikle bugün Kral Tut olarak adlandırılan Tutankhamun bugün büyük ölçüde meşhurdur Çünkü mezarı mezar soyguncularından binlerce yıl boyunca bir şekilde korundu. Onun mezarından çıkan ve Howard Carter tarafından bulunan en büyük Mısır hazinelerinden birine sahibiz. 9 yaşında Firavun oldu. Babasının yasakladığı tanrıları geri getirmeye çalıştı.

Advertisement
Hatşepsut Tapınağı

Hatşepsut Tapınağı

Hatşepsut – Bir kadın Firavun, Hatşepsut aslında oğlu için naipti, ama Firavun’un gücünü aldı. Ayrıca taç ve tören sakalı da dahil olmak üzere gücünü güçlendirmek için Firavun gibi giyinmişti. Birçoğu onu sadece en büyük kadın Firavun değil, Mısır tarihindeki en büyük Firavunlardan biri olarak görüyor.

3. Amenhotep

3. Amenhotep

Amenhotep III – Amenhotep III 39 yıllık büyük refah içinde ülkesini yönetti. Mısır’ı gücünün zirvesine taşıdı. Yönetimi sırasında ülke barış halindeydi ve birçok şehri büyütüp tapınaklar inşa edebildi.

Ramses II – Genellikle Büyük Ramses olarak adlandırılır, 67 yıl boyunca Mısır’ı yönetir. Bugün ünlüdür çünkü diğer Firavunlardan daha fazla heykel ve anıt inşa etmiştir.

kleopatra

Kleopatra VII – Kleopatra VII genellikle Mısır’ın son Firavunu olarak kabul edilir. Julius Caesar ve Mark Antony gibi ünlü Romalılarla ittifak kurarak gücünü korudu. Bir çok film, kitap ve çeşitli sanat eserlerine konu olduğu için çok ünlüdür.

Firavunlar hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • II. Pepy 6 yaşında Firavun oldu. Mısır’ı 94 yıl yönetecekti.
  • Firavunlar, kobra tanrıçası görüntüsüne sahip bir taç giydi. Sadece Firavun’un kobra tanrıçasını giymesine izin verildi. Düşmanlarına alev tükürerek onları koruyacağına inanılırdı.
  • Firavunlar kendileri için büyük mezarlar (piramitler) inşa ettiler, böylece ölüler dünyasında iyi yaşayabilirlerdi.
  • İlk Firavun, hem Yukarı hem de Aşağı Mısır’ı tek bir ülkede birleştiren Menes adında bir kraldı.
  • Khufu, en büyük piramidi inşa eden Firavun’dur.

Advertisement


Leave A Reply