Antonio Salieri Kimdir? İtalyan Besteci ve Orkestra Yöneticisinin Hayatı

0
Advertisement

Antonio Salieri Kimdir? İtalyan besteci ve orkestra yöneticisi Antonio Salieri hayatı, biyografisi, eserleri, operaları hakkında bilgi.

Antonio Salieri

Antonio Salieri (Kaynak: wikipedia.org)

Antonio Salieri (Legnago , 18 Ağustos 1750 – Viyana, 7 Mayıs 1825) İtalyan kutsal, klasik ve opera müziği bestecisi ve şefiydi. Hayatının çoğunu besteci ve Kapellmeister olduğu Viyana’daki İmparatorluk Mahkemesinde geçirdi. Sanat felsefesi, ünlü operalarından birinin başlığında özetlenmiştir: Önce müzik, sonra sözler.

Çok değerli ve özel yeteneklere sahip bir müzisyen olarak kendini öğretmeye adadı. Salieri, adının Wolfgang Amadeus Mozart ile iddia edilen bir rekabetle bağlantılı olduğunu gördü.

Kariyeri boyunca Beethoven, ​Schubert, Liszt, Czerny ve Hummel gibi büyük üne kavuşan yeni müzisyenleri öğrenci olarak yetiştirdi. Öğrencileri arasında, isimlerini bir kez daha birbirine bağlayan ve iki besteci arasındaki kötü ilişki efsanesini çürütmeye yardımcı olan Mozart’ın kendi oğullarından biri bile vardı.

Mozart ile iddia edilen rekabet

1790’lı yıllarda, o zamanlar şöhretin zirvesinde olan Mozart, popülaritesi azalan Salieri’yi intihal ve onu öldürmek istemekle suçladı. Tarihçi Alexander Wheelock Thayer’e göre Mozart’ın şüpheleri, on yıl önce Mozart’ın Salieri’nin müzik öğretmeni pozisyonunu Württemberg Prensesi’nden aldığını gördüğünde meydana gelen bir olaydan kaynaklanıyor olabilir.

Mozart’ın Figaro’nun Düğünü operası başlangıçta hem halktan hem de imparatordan olumsuz bir görüş aldığında, besteci Salieri’yi başarısız olmakla ve prömiyeri boykot etmekle suçladı. Ancak o sırada Salieri, Fransa’da Les Horaces operasının performansıyla meşguldü, bu nedenle, bir operanın başarısına veya başarısızlığına o mesafeden gerçekten karar verme şansı olması pek olası değildi.

Advertisement

Mozart’ı Salieri’ye karşı kışkırtmış olması gereken kişi çok daha muhtemel (ve her zaman Thayer’ı takip ediyor), Figaro libretto’sunun yazarı saray şairi Lorenzo da Ponte’nin rakibi şair Giovanni Battista Casti olabilirdi. Mozart ile Salieri arasındaki bu anlaşmazlığın ne ölçüde yapay bir şekilde sahnelenmiş olabileceğinin dolaylı bir teyidi, Salieri’nin 1788’de Kapellmeister olarak adlandırıldığı zaman, bu olay için operalarından birini önermek yerine, The Marriage of Mozart’ı yeniden yayınlamayı tercih etmesidir.

Birçok sanatçı ve yazar, Mozart ve Salieri arasındaki bu zıtlığı ele aldı. Müzikal ve dramatik alanda, 1898’de bir opera ( Mozart ve Salieri ) yazan besteci Nikolai Rimsky-Korsakov, 1979’da bu tema üzerine Amadeus oyununu yazan oyun yazarı Peter Shaffer ve her şeyden önce yönetmen Milos’tan bahsetmeliyiz. Shaffer’ın çalışmasına dayanan, Oscar ödüllü 1984 yapımı aynı adlı filmle Forman ve kısa süre önce sinema gösteriminde yer almayan fragmanların eklenmesiyle DVD’de yeniden yayınlandı.

Kaynak – 2

Antonio Salieri; İtalyan bestecisi ve orkestra yöneticisidir (Verona/Legnano 1750-Viyana 1825). Venedik’te ve Viyana’da (Gassmann) öğrenim gördü. 1769’da Viyana Saray Tiyatrosu’nda Gluck’un yanında prova yöneticisi oldu. Aynı görevi 1774’ten başlayarak kentteki İtalyan Operası’nda sürdürdü. 1788’de saray orkestrası yöneticisi oldu. 1817’de konservatuvar baş yöneticiliğine getirildi. 1823’te akli dengesini yitirdi. 40 kadar Fransızca ve İtalyanca opera, çok sayıda kilise müziği, şarkılar, koro eserleri, piyano parçaları ve orkestra müziği besteledi. Beethoven, Schubert ve Liszt‘in öğretmeni oldu. Viyana’da kendine en büyük rakip olarak gördüğü Mozart‘a çeşitli entrikalar çevirdi, onu zehirleyerek öldürdüğü yolunda bir söylencenin doğmasına yol açtı.

Başlıca operaları: Les Danaides (1784), Tarare (1787), Falstaff (1799), Angioliana (1800).


Leave A Reply