Mozart Kimdir? Wolfgang Amadeus MOZART’ın Hayatı ve Müzik Kariyeri

26
Advertisement

Klasik müziğin en büyük bestecilerinden Wolfgang Amadeus Mozart’ın Hayatı. Mozart kimdir? Nasıl bir hayat sürmüştür. Sanatçı kişiliği hakkında bilgi.

Wolfgang Amadeus MOZART

Wolfgang Amadeus Mozart 27 Ocak 1756’da Avusturya Salzburg’da doğdu. Henüz 36 yaşında iken 5 Aralık 1791’de Viyana’da hayata gözlerini yummuştur.Dünyanın en ünlü birkaç bestecisinden birisidir. Müzik dünyasının dahi çocuklarından biri olarak küçük yaşta tanınmış ve hemen hemen herkesin bildiği ölmez eserler yaratmıştır. Mozart’ın kuvvetli bir tekniği vardı. Melodilerini bir dantel örücüsünün dikkatiyle ince ince işlerdi. Eserlerinde çocuk ruhunun o pürüzsüz neşeli oynak havasını bulmak her zaman mümkündür.

Mozart Salzburg’da doğdu. Tam uzun adı Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart’dır. Babası bir kilisenin koro şefiydi. Mozart daha 4 yaşındayken babasından müzik dersleri almaya başladı. 5 yaşındayken de küçük parçalar bestelemeye koyuldu. Onun piyanoda kendiliğinden çaldığı parçaları babası dikkatle dinliyor, notalarını yazıyordu.

Mozart’ın bir harika çocuk olduğuna şüphe yoktu. Babası onun üstün kabiliyetini bütün dünyaya tanıtabilmek için Avrupa’nın baş kentlerinde uzun bir konser turnesine çıkardı. Dinleyiciler bu sakin tavırlı küçük çocuğun kabiliyetine hayran olmuşlardı. Mozart her gittiği yerde alkış topluyordu. Viyana’ya, Paris’e, Londra’ya gitti. Londra’dayken keman için 6 sonat besteledi. Ayrıca ilk senfonisini de tamamladı.

Mozart Avusturya’ya döndükten sonra Salzburg Piskoposu ona bir oratoryo ısmarladı. Mozart’ın bir palavracıdan başka bir şey olmadığını düşünüyordu ve bunu ispat edebilmek için bu planı hazırlamıştı. Mozart’ı bir hafta bir odaya kapadı ve oratoryoyu yazmasını istedi. Mozart, bir haftanın sonunda odadan çıktığı zaman oratoryonun müsveddesi de hazırdı. Piskopos ertesi yıl Mozart’ı kilisenin müzik şefi yaptı.

Advertisement

Wolfgang Amadeus MOZART

Mozart’ın babası oğlunun İtalyan müziği hakkında da bilgi edinmesini istiyordu. Ona uzun bir İtalya turnesi hazırladı. Milano, Verona, Napoli ve Roma’da müzikseverler Mozart’ın dehasına hayran kaldılar. Papa Mozart’a altın asa nişanı verdi. Altın asa nişanı devrin en ünlü kişilerine verilen bir nişandı. Mozart Milano’dayken Mitridate, Re di Ponto adlı operasını besteledi.

Mozart 21 yaşında Almanya’ya gitti.

Bir yandan yeni eserler besteliyor bir yandan da geçimini sağlayabilmek için piyano dersleri veriyordu. Weber adında bir müzikçinin evin de pansiyon olarak oturuyordu. Evin büyük kızı Aloysie’ye aşık olmuştu. Kızın sesi güzel idi ve opera sanatçısı olmak istiyordu. Mozart ona müzik dersleri verirken ileride evlenmek için de sözleşmişti. Yalnız kısa bir süre sonra Mozart konserler vermek üzere Paris’e gitmek zorunda kalınca bu macera da sona erdi. Bir yıl sonra Aloysie Mozart’a olan aşkını çoktan unutmuş kendini tamamen opera sanatına vermişti. Mozart çok üzgün bir halde Salzburg’a döndü ve bol bol eser besteleyerek üzüntüsünü unutmaya çalıştı. 1781’de Weber’lerle Viyana’da karşılaştı. Bu defa da ailenin küçük kızı Constanze’ye aşık oldu. Mozart’ın babası Constanze’nin müsrif, bencil bir kız olduğunu anlamıştı ve oğlunu ondan vazgeçirmek istiyordu ama Mozart bu konuda babasını dinlemedi. İki genç evlendiler.

Mozart 9 yıl türlü sıkıntı içinde bocaladı. Bir yandan da başdöndürücü bir hızla eserler besteliyordu. Ayrıca karısı da hastalanmıştı durmadan ilaç, doktor parası gerekli oluyordu. Mozart bu sıkıntılar arasında bunalacak hale gelmişti. Para kazanmak için boyuna konser turnesine çıkıyordu. Devamlı konserler de zaten zayıf olan bünyesini adam akıllı yormuştu.

Mozart

Mozart 35 yaşına bastıktan sonra ölüm korkusu bütün benliğini sardı.

Esrarengiz bir yabancı ondan pek yakında ölecek bir hasta için bir ölüm marşı bestelemesini istemişti. Mozart bu pek yakında ölecek hastanın kendisi, ondan marş isteyenin de Azrail’in ta kendisi olduğunu sanıyordu. Bu düşünceyi bir türlü aklından silemedi. Ölüm marşını bitiremeden de öldü. Bu güzel eseri daha sonra Mozart’ın öğrencilerinden biri tamamladı. Mozart o kadar fakirdi ki cenazesi bir dostunun yardımıyla kaldırıldı. Karısı Constanze de hasta olduğu için Mozart’ın cenazesinde bulunamamıştı. Birkaç gün sonra kocasının mezarını aradığı zaman mezarcı ona bu adda bir kimseyi tanımadığını söyledi. Mozart’ın nerede gömülü olduğu hala bilinmiyor. Yalnız ölümünden bir süre sonra Viyana’da boş bir mezarın üzerine bir anıt dikildi burası Mozart’ın mezarı olarak ilan edildi.

Advertisement

Mozart Don Juan, Figaro, Saraydan Kız Kaçırma, Sihirli Flüt gibi operaları ile romantik opera edebiyatının en güzel eserlerini vermiştir. Öte yandan hepsi birbirinden güzel 48 senfonisi vardır. Ayrıca Mozart modern konçertonun babası sayılır. Piyano ve orkestra için 25 konçerto bestelemiştir. Ayrıca 2 keman konçertosu vardır. Başlıca eserleri arasında çeşitli sonatlar, kuartetler, triyolar, şarkılar, hafif parçalar da bulunur.


26 yorum

  • Bu website is wonderful I love you
   Seni çok seviyorum
   Mükemmel sin
   Adamsınız
   gorusuruz
   Bye good Evening
   Ilove you.
   Good night

Leave A Reply