Aram Haçaturyan Kimdir?

0
Advertisement

Aram Haçaturyan kimdir? Aram Haçaturyan hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri ve Gayaneh hakkında bilgi.

Aram HAÇADURYAN

6 Haziran 1903, Tiflis — 1 Mayıs 1978, Moskova

Ermeni asıllı Sovyet bestecisidir. Ondokuz yaşında Gnessin’den ders almaya başlamış, sonra Moskova Konservatuarına girmiş, Miyaskovski ve Vesilgnko’nun öğrencisi olarak yetişmiştir. İlk başarısını 1934’te «Birinci Senfonissiyle kazanmıştır. Veriminde halk müziği elemanlarını Borodin ve Çaykovski etkisiyle birleştirmiştir.

Başlıca yapıtları: «Gayaneh» adlı bale müziği, piyano konçertosu, keman konçertosu ve iki senfoni.

GAYANEH

İlk yorumu: 1942 Molotov.
Sovyet bale müziği örnekleri içinde yaygın bir üne sahip olan «Gayaneh», Haçaduryan’ın batıda da tanınmasına yol açmış, konusu yiğitlik üzerine kurulu halk balesinden bazı bölümler pek sevilmiştir. Metni K.N. Derzavin tarafından yazılan yapıtın özeti şöyle:

Advertisement

Sovyet Ermenistanında, ‘kolhoz’ denilen bir kollektif çiftlikte çalışan Gayaneh’ nin kocası Giko ahlâk yoksunu bir adamdır Sovyet rejimine başkaldırarak kaçakçılarla işbirliği yapar, çiftliği yakmaya kalkar, bu arada karısı ve çocuğunu öldürmek ister. Gayaneh ve çocuk sınırda görevli bir birliğin komutanı olan Kazakov tarafından kurtarılır, Giko yokedilir, Gayaneh’yi ötedenberi seven komutan onunla evlenir.

Bir ‘kolhoz’da pamuk toplayıcılarının yaşamını gerçekçi bir anlatış ve folklora dayanan saf ve renkli bir müzikle yansıtan süit’de «Gayaneh’nin ninnisi», Kürtlerin «Kılıç Dansı», Gürcülerin «Lezginka»sı, Ukraynalıların «Hopak»ı, Ermenilerin «Şelaho Dansı» özellikle seçkinleşmiş, değişik iklimlerin ritm ve melodilerini yansıtan bu parçalar Haçaduryan’ın folklor alanındaki geniş bilgi ve esinini kabul ettirmiştir.


Leave A Reply