Archibald Joseph Cronin Kimdir?

0
Advertisement

Archibald Joseph Cronin kimdir ve ne yapmıştır? Archibald Joseph Cronin hayatı, biyografisi, romanları, eserleri hakkında bilgi.

Archibald Joseph CroninArchibald Joseph Cronin; (1896-6 Ocak 1981)

Tanınmış bir İngiliz romancısıdır. İskoçya’ nın Cardross şehrinde dünyaya geldi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Glasgow Üniversitesi’nde tıp öğrenimini bitirmeye çalışıyordu. Harbin çıkması üzerine ingiliz donanmasında cerrah olarak çalıştı. Harbden sonra Güney Wales bölgesine gidip küçük bir şehirde doktorluk etmeye başladı. Bir yıl da maden ocaklarında akciğer hastalıkları üzerinde incelemeler yaptıktan sonra nihayet Londra’ya geçti, muayenehane açtı.

Artık Cronin tanınmış bir doktordu. Kazancı da çok iyiydi. Eğer bir mide rahatsızlığı Cronin’i çok sevdiği mesleğinden kısa bir zaman için ayrılmak zorunda bırak-masaydı belki de sadece tıp alanında bir şöhret olarak kalacaktı. 1930’da, hastalıktan sonra dinlenirken, uzun zamandan beri tasarlayıp da bir türlü vakit bulamadığı şeyi yapmaya karar verdi: İlk romanını yazmaya başladı. Eserini üç ay içinde tamamlayıp bir kitapçıya gönderdi: Hatter’s Castle (Şapkacının Şatosu) adındaki bu ilk romanı beğenilmişti. Daha piyasaya çıkar çıkmaz Cronin meşhur oldu. Eleştirmeciler arasında onu Thomas Hardy’ye, Charles Dickens’e, Balzac’a benzetenler vardı.

İlk eserinin kazandığı büyük başarı Cronin’e cesaret vermişti. Doktorluğu bir yana bırakıp yeniden yazmaya koyuldu. Arka arkaya birçok romanı çıktı. Eserlerinde daima beşeri konuları işlemesi Cronin’in değerini artırıyordu. Bu arada Green Years (Yeşil Yıllar) da yazar kendi hayatını anlatmıştı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’ ya geçen Cronin, Connecticut’ta geniş bir arazi aldı, oraya yerleşti. Cronin’in bütün eserleri dilimize çevrilmiştir.

Advertisement

Başlıcaları şunlardır :

Hatter’s Castle (Şapkacının Şatosu; Türkçede: Kâbus Şatosu); Citadel (Kale; Türkçede: Şahika); Grand Canary (Büyük Kanarya Adası; Türkçede: Maziyi Unutmak Lâzım); Three Loves (Üç Aşk); Stars Look Down (Yıldızlar Bakarken); Green Years (Yeşil Yıllar); Shannon’s Way (Shannon’un Yolu; Türkçede: Pembe Yıllar); Beyond This Place (Bu Yerin Ötesinde; Türkçede: Hayata Dönüş); Northern Light (Kuzey Işığı; Türkçede: Bir Aşk Uğruna); Jupiter Laughs (lupiter Gülüyor, (piyes ve roman); Türkçede (roman): Sabah Yıldızı).


Leave A Reply