Arkadaşlık, Arkadaşlığın Anlamı ve Değeri İle İlgili Kompozisyon, Yazılar

0
Advertisement

Arkadaşlık hakkında, dostluk gerçek arkadaşlık hakkında kompozisyon /yazı. Arkadaşlığın değeri ve önemi ile ilgili kompozisyonlar

arkadaşlık

Kaynak: pixabay.com

Arkadaşlık

Yalnızlık sadece Allah’a mahsus derler. İnsanoğlu yaratılışının getirdiği bir özelliği olan yalnız kalamamayı sadece bir arkadaş ile atlatabilmektedir. Arkadaşlık demek yalnızlığını paylaşan iyi ya da kötü anında onu yalnız bırakmayan destek olan dost, kardeş demektir. Bu iş arkadaşı, mahalle arkadaşı ya da hayat arkadaşı olur ama nitelikleri ve temel özellikleri değişmez

Herkesin mutlaka zor bir zamanı ve ya kendisini artık hayata karşı yenik hissettiği dönemler olagelmiştir. İşte o dönem de çoğu insan yaslanacak bir dost, ağlayacak bir omuz arar. İşte bu aradıklarını insana verebilen tek kişi bir arkadaştır. Arkadaş o kişiye dostluğunu sunar ve elinden tutarak ayağa kalkmasına hayatına devam etmesine vesile olur. Bir insanı en rahatlatan şey bir arkadaşın vereceği pozitif enerjidir. Ayrıca arkadaş iyi günde de kişinin yanında hep olur. Özellikle çocukluk arkadaşları ve okul arkadaşlıkları keza yapanlar için de askerlik arkadaşlıkları unutulmazlar arasındadır. Çoğu zaman 70’inden daha fazla yaşamış olan kişileri bir dinlersiniz ki hep o tarz arkadaşlardan bahsetmiş ve bahsederken de hüzünlü bir mutluluk hissetmiştir.

Gerçek arkadaşlar ile her zaman yan yana aynı ortamda zaman harcamak zorunda da değilsinizdir. Gerçek arkadaş çok uzaklarda da olsa çok uzun zaman görüşmeseniz de bir zaman gelir sanki her gün görüşüyor gibi birbirinize karşı canlı, sevecen ve içten bir şekilde davranırsınız.

Hiç kimse bu dünyada arkadaşsız değildir herkesin öyle ve ya böyle mutlaka arkadaşı vardır ancak gerçek bir dost olabildiği müddetçe arkadaş bir öndme taşır yoksa sosyal medya üzerinde de gördüğümüz gibi binlerce arkadaşı var gözüken kişilerin yalnızlıktan ölüne kadar giden dertlerinin ortaya çıkması durumu dahi ortaya çıkar.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

Advertisement

Arkadaşlığın Değeri

Ünlü bir filozof Euripides bir keresinde çok derin bir söz söylemiştir: “Arkadaşlar sevgilerini mutlulukta değil, sıkıntılı zamanlarda gösterir”.

Bu ifade, arkadaşlığın hayatımızdaki rolünün ne kadar önemli ve değerli olduğunu göstermektedir. Hayattaki koşullar ne olursa olsun, iyi bir dostluk, bu zorluklarla yüzleşmek için duygusal bir destek verir. İyi arkadaşları olan biri hayatın her türlü zorluğuyla yüzleşebilir. Bu gezegende çok eski zamanlardan beri dostluk, insanın kendi seçimiyle kurduğu tek ilişkidir.

Kan bağları, sosyal ilişkiler vardır ama dostluk, aralarındaki en kalıcı ve kalıcı ilişkidir. İyi bir arkadaş her zaman sorunlarınızı dinler ve hayatın zorluklarıyla karşılaştığınızda yorulduğunuzda size iyi bir tavsiye verir.

Arkadaşlığın Önemi

Arkadaşlık, her insan için içsel bir yaşam desteğidir. Hayatta ne tür zorluklarla karşılaşılırsa karşılaşılsın, iyi bir arkadaş her zaman sayılır ve kalın ve ince destek sağlar ve bir arkadaşın karşılaştığı sorunlara uygun çözümler sunar.

Gerçek ve sadık bir dost ne olursa olsun, asla geri dönmez ve arkadaşı zorluklarla karşılaştığında, özellikle arkadaşına yardım etmekten asla çekinmez. İki arkadaş tek beden gibidir, ruhları birleşir. Bir arkadaş otomatik olarak zor zamanlar geçirdiğinde, arkadaşı da bir oldukları için aynı durumu yaşar. Gerçek bir arkadaş dışında hiçbiri ihtiyaç anında omuz ve destek sağlamaz.

İyi bir arkadaş, sırlarınızı her zaman gizli tutar ve sizi asla yarı yolda bırakmaz. Arkadaşlık, iyi ve destekleyici bir arkadaşınız varsa, hayatın bir ödülüdür. Gerçek bir arkadaş, hayatın her adımında her zaman yanınızda olacak ve her zaman yüzünüze bir gülümseme getirecek ve düşmeye başladığınızda ya da kötü zamanlarla karşılaştığınızda sizi yukarı kaldıracaktır.

Advertisement

Arkadaşlık, kişinin kendini güvende hissettiği bir teşvik aşaması sağlar. Bu, insanlarla gizli bir şekilde etkileşime geçmenizi sağlar. Bu aidiyet duygusunu arttırır ve size bir kimlik kazandırır.

Arkadaşlığın Avantajları

 • Arkadaşlık sizi daha çok güldürür, biraz daha büyük gülümsetir ve daha iyi yaşamanızı sağlar.
 • Arkadaşlarınız siz sessizken bile sizi duyabilir.
 • Kimse yaklaşmak istemediğinde her zaman oradadır.
 • Arkadaşlık benlik saygımızı artırır ve karar vermemize yardımcı olur.
 • Arkadaş anne yanında değilken anne gibi davranır, baba gibi ders anlatır, kardeş gibi çoğalır.

Kötü Arkadaşlığın Dezavantajları

Arkadaşlık, şimdiye kadar bulunan en saf ilişkidir, ancak arkadaş seçiminde hata yaparsa veya yanlış insanlarla ilişki kurarsa, birçok olumsuz tepkiyle karşı karşıya kalır. Hayat, kötü arkadaşlara sahip olan veya kötü arkadaşlarla temas halinde olan herkes için bir cehennem ve tamamen sıkıcı hale gelir.

 • Kötü arkadaşlar tüm hayatınızı mahvedebilir.
 • Kötü arkadaşlar sizi sigara, kumar, içki ve daha da kötü şeyler gibi kötü alışkanlıklara sürükler.
 • Kötü arkadaş arkandan konuş ve mahremiyetini başkalarıyla paylaş.
 • Duygularınızla dalga geçerek arkanıza güler.
 • İhtiyaç anında size yakın bencil arkadaşlar bulamayacaksınız ve onların arkadaşlığından dolayı çok acı çekebilirsiniz.
 • Kötü arkadaşlar edindiğinizde itibarınız, standardınız ve ailenizin statükosu da kaybolur.

Arkadaşlık, insan yaşamının çok önemli bir özelliğidir. İyi dostluk, Tanrı’nın bir lütfudur. Toplumdaki kendi değerinizi arttırdığı ve iyi bir şirket tutarak iyi bir isim ve ün kazandığı için her zaman iyi bir şirketin bir parçası olmalıdır.

İyi dostluk, her zaman yaşam hedeflerini kazanmak ve başarısızlık durumunda destek sağlamak için motive eder. Kötü arkadaşlar toplumda kabul edilmeyen kötü alışkanlıklara kapılırken, bu şekilde kazanılan saygıyı kaybeder ve hayatta yenilgiyle karşı karşıya kalır.


Yorum yapılmamış

 1. ben bu Yazıyı çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook beğendim Sınıfta kesin 1. Olucam en güzel kompozyison benim

 2. Benim de bugün ”ARKADAŞLIK” konulu bir kompozisyon yazmam gerekiyor. Bu site bu kompozisyonu çok güzel yazmış. Fakat ben buradan bakıp kompozisyon yazamam. Hem kötü bir davranış olur hem de öğretmenimiz kızar.Ama yine de bu sitenin kompozisyonuna bayıldım

Leave A Reply