Arthur Wing Pinero Kimdir? İngiliz Oyun Yazarının Hayatı, Eserleri

0
Advertisement

Arthur Wing Pinero kimdirve ne yapmıştır? İngiliz oyun yazarı Arthur Wing Pinero hayatı, biyografisi, eserleri nelerdir, hakkında bilgi.

Arthur Wing Pinero

Kaynak: commons.wikimedia.org

Arthur Wing Pinero

Sir Arthur Wing Pinero, (24 Mayıs 1855, Londra – 23 Kasım 1934, Londra), İngiltere’de geç Viktorya ve Edward döneminin önde gelen oyun yazarı ve kendine saygısı olan bir tiyatronun yaratılmasına önemli katkılarda bulunan oyun yazarıdır. Kalıcı bir değeri olduğu kanıtlanan, onun saçmalıkları – okuryazar, mükemmel bir şekilde inşa edilmiş, kesin, saat gibi kaçınılmaz bir olay örgüsü ve parlak bir tesadüf kullanımı ile – kalıcı bir değere sahip oldu.

Portekizli Yahudilerden gelen İngiliz bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Pinero, 19 yaşında aktör olmak için hukuk öğrenimini bıraktı; ve hala genç bir adam olmasına rağmen, Henry Irving’in yönettiği önde gelen tiyatro şirketinde daha yaşlı karakter rollerini oynadı. İlk oyunu, Yılda 200 £, 1877’de yapıldı. The Magistrate (1885), The Schoolmistress (1886) ve Dandy Dick (1887) gibi en iyi farsları Londra’daki Royal Court Theatre için yazılmıştır. Çılgınca olasılık dışı olayları sevimli karakterler ve sürekli olarak eğlenceli bir tarzla birleştiriyorlar. Pinero aynı zamanda, Fransız oyunlarını uyarlayarak (The Iron Master, 1884 ve Mayfair, 1885 dahil) ciddi drama eğitimi alıyor ve aynı zamanda The Squire (1881) ve Sweet Lavender’da olduğu gibi, kendi karlı bir duygu damarını kazıyordu. (1888). Ciddiyet ve duygu, The Profligate’de (1889) ve Pinero’yu önemli bir oyun yazarı olarak belirleyen The Second Mrs. Tanqueray’de (1893) -en sansasyonel olarak- kaynaşmıştır. Bu, toplumdaki durumlarıyla mücadele eden kadınları betimleyen birkaç oyundan ilkiydi. Bu oyunlar sadece aktrisler için iyi parçalar yaratmakla kalmadı, aynı zamanda Victoria toplumunda erkeklerden daha katı standartlarla yargılanan kadınlar için sempati talep etti. Daha az ciddi bir damarda, Trelawny of the Wells (Royal Court Theatre için yazılmış ve 1898’de çekilmiştir) tiyatro topluluk yaşamını 1860’ların eski tarzında – o zaman zaten yok olan bir gelenek – ve The Gay Lord Quex (1899) tasvir etmiştir. yeri doldurulamaz bir dönemi olmayan ama büyük gösterişli bir teatral tırmıkla ilgiliydi. Pinero 1909’da şövalye ilan edildi.

Kaynak 2

Sir Arthur Wing Pinero, (d. 24 Mayıs 1855, Londra – ö. 23 Kasım 1934, Londra, İngiltere), İngiltere’de geç Victoria dönemi ile Edward döneminin önde gelen oyun yazarı. Kusursuz olay örgüsüne ve rastlantı öğesinin başarıyla kullanılmasına dayalı, edebi değeri yüksek oyunlarında “toplumsal” konuları işlemiş, geniş ilgi uyandıran bir tiyatronun gelişmesine katkıda bulunmuştur.Arthur Wing Pinero

Portekiz Yahudisi asıllı bir İngiliz ailesinin oğluydu. On dokuz yaşındayken hukuk öğrenimini yarıda bırakarak oyunculuğa başladı. Henry Inving’in yönettiği önde gelen bir İngiliz tiyatro topluluğunda yaşlı adam rollerine çıktı. İlk oyunu £200 A Year (Yılda 200 Sterlin) 1877’de sahnelendi. The Magistrate (1885; Yüksek Görevli), The Schoolmistress (1886; Öğretmen Hanım) ve Dandy Dick (1887) gibi en başarılı farslarını Londra’daki Kraliyet Saray Tiyatrosu için yazdı.

Aynı zamanda, hem Fransızcadan The İron Master (1884; Demirci Ustası) ve Mayfair (1885) gibi oyun uyarlamaları yaparak ciddi tiyatro alanında çalışmalar yürüttü, hem de The Squire (1881) ve Sweet Lavender (1888; Tatlı Lavanta) gibi oyunlarında kendine özgü duyarlılıkları işledi. The Profligate (1889; Edepsiz) ve The Second Mrs. Tanqueray (1893; İkinci Bayan Tanqueray) adlı oyunlarıyla ününü pekiştirdi.

Advertisement

Toplumsal konumlarını değiştirmek için mücadele eden kadınları konu alan bu oyunlarında kadın oyunculara önemli roller vermekle kalmadı, İcadın haklarını destekleyen bir yaklaşımı da benimsedi. Bu temaları sonraki oyunlarında da işlemeyi sürdürdü. Kraliyet Saray Tiyatrosu için yazdığı daha hafif üsluptaki Trelawny of the “Wells”de (1898’de sahnelendi) 1860’ların eski çizgisini izleyen bir tiyatro topluluğunu betimledi. The Gay Lord Quex (1899) adlı oyunu ise düşkün, ama gösterişli bir tiyatrocu üzerineydi. 1909’da “sir” unvanı aldı.


Leave A Reply