Aşırı Hayvan Popülasyonu Neden Olur? Etkileri Nelerdir?

0

Aşırı hayvan popülasyonu oluştuğunda neler olur? Hayvanların başına ne gelir? Popülasyonların aşırı derecede artmasının sebepleri ve sonuçları nelerdir?

Canlılar - Hayvanlar

Aşırı hayvan popülasyonu, çok fazla tür olduğu için bir ekosistem mevcut vahşi yaşamı destekleyemediğinde meydana gelir. Aşırı nüfuslu türlerin doğal aktivitelerinin stresinden dolayı çevre zarar görmektedir. Hayvanlar yiyecekleri kazıyarak ve yiyecek bir şeyler aramak için doğal olmayan yaşam alanlarına girdikçe sonuçlar yıkıcı olabilir. Ekosistem doğal dengeyi ve düzeni yeniden sağlamak için son bir girişimde bulunduğundan hastalık da bir faktördür. Aşırı nüfuslu hayvan türleri, sınırlı kaynaklarla zor yaşamlar sürüyor.

Yiyecek eksikliği

Gıda kıtlığı, aşırı nüfus nedeniyle gıda zincirinde bir kırılma olduğunda ortaya çıkar. Bu genellikle bir sebep sonuç ilişkisidir. Örneğin etoburların neslinin tükendiği veya neslinin tükendiği ekosistemlerde otoburların sayısı artmaya başlar. Avcı-av ilişkisinin elde edilen dengesi olmadan, aşırı nüfuslu otoburlar aynı bitki türleri için rekabet edecek ve bu da kıtlığa neden olacak veya bitki türlerini tamamen ortadan kaldıracaktır. Bu doğal olmayan denge ekosisteme ve besin zincirine zarar verir. Aynı hayvanların birçoğu benzer bir besin kaynağı için rekabet ettiğinde, çoğu açlıktan ölür. Diğerleri yiyecek aramak için doğal yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalıyor.

Açlık ve Ölümler

Aşırı kalabalık hayvanlar aç kaldığında, doğuştan gelen hayatta kalma içgüdüleri, yiyecek bulmak için doğal olmayan yerlere gitmelerine neden olur. Çoğu durumda, aşırı nüfuslu hayvanlar, insanların yaşadığı alanlara dolaşacaktır. Sonuç, yolda ölü hayvanlar, maddi hasar ve insan yaralanmasıdır. Hayvan organizasyonlarından veri toplayan One Animal Family adlı web sitesine göre, yollarda ve otoyollarda dolaşırken her biri 1 milyondan fazla hayvan ölüyor. Hayvanlar, doğal ekosistemleri artık onları destekleyemediği için çöpleri karıştırmak ve çiftlik hayvanlarını öldürmek zorunda kalıyor.

Hasarlı Ekosistemler

Aşırı kalabalık hayvanlar, çevredeki ekosisteme ve araziye zarar verir. Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerindeki aşırı geyik popülasyonu ormanı yok ediyor ve ağaç türlerinin çeşitliliğini engelliyor. Geyiklerin fidan iştahı vardır, aşırı kalabalık geyikler genç ağaçları tükettiği için ormanı otlaklara dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakır. Geyik otlatma, diğer bitkilerden gelen güneş ışığını engelleyen ve ormanda büyümelerini zorlaştıran eğrelti otlarının yayılmasını teşvik eder. Aşırı nüfus, besin zinciri, su yolları ve toprak etkilendiği için ekosistem için bir kısır döngüdür. Aşırı hayvan nüfusu, bir ekosistemin tüm bileşimini değiştirmekle tehdit ediyor.

Hayvanlar Alemi

Kaynak : pixabay.com

Hastalık

Tabiat Ana, dengeyi yeniden sağlamak için umutsuz bir girişimde bulunurken, aşırı hayvan popülasyonu ile ilgili hastalıklar an meselesidir. Bununla birlikte, hastalıklar aşırı kalabalık olmayan diğer hayvan popülasyonlarına da yayılabilir, dengeyi bozabilir ve kırılgan türlere zarar verebilir. Hayvan barınaklarındaki aşırı kalabalık nedeniyle aşırı evcil hayvan nüfusu sokaklarda yaşamak zorunda kalıyor. Bu hayvanlar kısırlaştırılmadığından veya kısırlaştırılmadığından üremeye devam ederler ve çiftlik hayvanlarını ve diğer evcil hayvanları etkileyebilecek kuduz ve diğer hastalıkların yayılmasını teşvik ederler.


Leave A Reply