Astrositom Beyin Tümörünün Belirtileri Nelerdir? Teşhis ve Tedavisi

0
Advertisement

Astrositom beyin tümörünün belirtileri, semptomları nelerdir? Tümörün teşhisi ve tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir, hakkında bilgi.

Astrositom

Astrositom

Astrositom, beyinde veya omurilikte oluşabilen bir kanser türüdür. Astrositom, sinir hücrelerini destekleyen astrosit adı verilen hücrelerde başlar.

Astrositom belirtileri ve semptomları, tümörünüzün konumuna bağlıdır. Beyinde meydana gelen astrositomlar nöbetlere, baş ağrılarına ve mide bulantısına neden olabilir. Omurilikte meydana gelen astrositomlar, büyüyen tümörden etkilenen bölgede zayıflığa ve sakatlığa neden olabilir.

Astrositom yavaş büyüyen bir tümör olabilir veya hızla büyüyen agresif bir kanser olabilir. Astrositomunuzun agresifliği (derecesi) prognoz ve tedavi seçeneklerinizi belirler.

Teşhis

Astrositomu teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Advertisement
Nörolojik muayene.

Nörolojik muayene sırasında doktorunuz size belirtilerinizi ve semptomlarınızı soracaktır. Görme, işitme, denge, koordinasyon, güç ve reflekslerinizi kontrol edebilir. Bu alanlardan bir veya daha fazlasındaki problemler, beyninizin beyin tümörü tarafından etkilenebilecek kısmı hakkında ipuçları sağlayabilir.

Görüntüleme testleri.

Görüntüleme testleri doktorunuzun beyin tümörünün yerini ve boyutunu belirlemesine yardımcı olabilir. MRG genellikle beyin tümörlerini teşhis etmek için kullanılır ve fonksiyonel MRG, perfüzyon MRG ve manyetik rezonans spektroskopisi gibi özel MRG görüntüleme ile birlikte kullanılabilir.

Diğer görüntüleme testleri BT ve pozitron emisyon tomografisini (PET) içerebilir.

Test için bir doku örneğinin çıkarılması (biyopsi).

Özel durumunuza ve tümörünüzün konumuna bağlı olarak astrositomunuzu çıkarmak için ameliyattan önce veya ameliyat sırasında iğne ile biyopsi yapılabilir. Şüpheli doku örneği bir laboratuvarda hücre tiplerini ve bunların saldırganlık seviyelerini belirlemek için analiz edilir.

Tümör hücrelerinin özel testleri, doktorunuza hücrelerin edindiği mutasyon tiplerini söyleyebilir. Bu, doktorunuza prognoz hakkında ipuçları verir ve tedavi seçeneklerinize rehberlik edebilir.

ameliyat

Advertisement

Tedavisi

Astrositom tedavileri şunları içerir:

Astrositomu çıkarmak için ameliyat.

Beyin cerrahınız (beyin cerrahı) mümkün olduğu kadar astrositomun çıkarılması için çalışacaktır. Amaç tüm kanseri ortadan kaldırmaktır, ancak bazen astrositoma bunu çok riskli yapan hassas beyin dokusunun yakınında bulunur. Kanserin bir kısmını çıkarmak bile belirtilerinizi ve semptomlarınızı azaltabilir.

Bazı insanlar için gerekli olan tek tedavi ameliyat olabilir. Diğerleri için, kalan kanser hücrelerini öldürmek ve kanserin geri dönme riskini azaltmak için ek tedaviler önerilebilir.

Radyasyon tedavisi.

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları veya protonlar gibi yüksek enerjili ışınlar kullanır. Radyasyon tedavisi sırasında, bir makine etrafınızda hareket ederken bir masanın üzerinde uzanır ve ışınları beyninizdeki kesin noktalara yönlendirir.

Radyasyon tedavisi, ameliyattan sonra kanseriniz tamamen çıkarılmamışsa veya kanserinizde artış riski varsa önerilebilir. Radyasyon genellikle agresif kanserler için kemoterapi ile birleştirilir. Ameliyat edilemeyen kişiler için radyasyon tedavisi ve kemoterapi birincil tedavi olarak kullanılabilir.

Kemoterapi.

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Kemoterapi ilaçları hap şeklinde veya kolunuzdaki bir damardan alınabilir. Bazı durumlarda, ameliyattan sonra ilacı yavaş yavaş çözdüğü ve serbest bıraktığı dairesel bir kemoterapi ilacı kapsülü yerleştirilebilir.

Kemoterapi genellikle ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Agresif kanserler için radyoterapi ile kombine edilebilir.

Klinik denemeler.

Klinik araştırmalar yeni tedaviler üzerine yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar size en son tedavi seçeneklerini denemek için bir şans verir, ancak yan etki riski bilinmeyebilir. Klinik bir araştırmaya katılmaya uygun olup olmadığınızı doktorunuza sorun.

Destekleyici (palyatif) bakım.

Palyatif bakım, ağrı ve ciddi bir hastalığın diğer semptomlarından kurtulmaya odaklanan özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak için sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır. Palyatif bakım, cerrahi, kemoterapi veya radyasyon terapisi gibi diğer agresif tedaviler sırasında kullanılabilir.

Advertisement


Leave A Reply