Atatürkçü Düşünce Sisteminde Dayanışmanın Önemi

0
Advertisement

Atatürkçü düşünce sistemine göre toplumsal dayanışma, milli birlik ve beraberliğin önemi hakkında bilgi.

Atatürkçü Düşünce Sisteminde Dayanışmanın Önemi

Atatürk’e göre, bireyleri ve grupları bir ülkü çevresinde toplayıp toplumsal birliği sağlamak ve onu zedelettirmemek gerekir. Atatürk, “Bilelim ki kazandığımız başarı, milletin kuvvetlerini birleştirmesinden ileri gelmiştir. Eğer, aynı başarıları ve zaferleri ilerde de kazanmak istiyorsak aynı esasa dayanalım.” sözleriyle ülkenin çıkarları bakımından düşünce ve eylem alanında birlik olmanın getirdiği kazançları belirtmektedir.

Atatürk, Türk milletinin elde ettiği başarı ve zaferlerin insanlar arasındaki dayanışmayla kazanıldığı görüşündeydi. Bu görüşünü şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bütün bu başarılar yalnız benim eserim değildir ve olamaz. Bütün başarılar, bütün milletin azim ve imanı ile çalışmalarını birleştirmesi sonucudur. Kahraman milletimizin ve seçkin ordumuzun kazandığı başarılar ve zaferlerdir.

Advertisement

Efendiler, bir millet, bir memleket için kurtuluş, güvenlik ve başarı istiyorsak, bunu yalnız bir kişiden, hiçbir zaman istememeliyiz. Herhangi bir kişinin başarısı demek, o milletin başarısı demektir. Bir milletin başarısı demek, mutlaka bütün milli kuvvetlerin bir yönde çıkmasıyla, oluşmasıyla mümkündür. Bu nedenle bilelim ki, elde ettiğimiz başarı, milletin güç birliği etmesinden, ortak hareket etmesinden ileri gelmiştir. Eğer bu başarıları ve zaferleri gelecekte taçlandırmak istiyorsak, aynı esasa dayanalım ve aynı şekilde yürüyelim. Çünkü başarı, ancak bu şekilde elde edilebilir. “


Leave A Reply