Keçiboynuzu Bitkisi ve Meyvesi Hakkında Bilgiler, Faydaları Nelerdir?

1

Keçiboynuzu bitkisi ve meyvesi ile ilgili genel ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız. Keçiboynuzu bitkisi ne işe yarar faydaları nelerdir?

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu

KEÇİBOYNUZU, (Lat. Ceratoniasiliqua). İkiçenekliler sınıfının Baklagiller familyasından bir ağaç. Kışın yaprak dökmeyen, 6-10 metre arasında boyu olan bu ağaç, Asya, Afrika, Güney Avrupa’nın deniz kıyılarıyla ırmak kenarlarında, Türkiye’de de Akdeniz kıyılarıyla Güney Anadolu’da yetişir.

Meyvesi 10-20 cm uzunluğunda, etli, koyu renkli, açılmayan, yassı bir baklamsı meyvedir. Meyvesinin eti şeker yönünden zengindir. Çok küçük olan çiçekleri yeşilimsi renkli ve poligamdır (er dişi, dişi ve erkek), petal yoktur, yumurtalık bir karpellidir. Meyvesinde yağ, şekerler (sakkaroz, glikoz), selüloz ve azotlu bileşikler bulunur.

Bu nedenle meyvelerinden besin olarak, reçel ve likör yapımında yararlanılır. Kuru meyvesinin tozu unlu besin endüstrisinde, mide ve bağırsak hastalıklarında, odunu marangozlukla, kabuğu sepicilikte kullanılır.

Keçiboynuzu özünün faydaları nelerdir?

Keçiboynuzu özü, keçiboynuzu hakkında bahsedilen tüm bu etkileri tüketilen formunun değiştirilmesiyle elde edilmektedir. Keçiboynuzunu keçiboynuzu özü olarak tüketmek isteyen kişilerin satın alma aşamasında mutlaka bu ürünün soğuk presleme yöntemiyle yapılmış şeklini tercih etmelidir. Çünkü bu ürünün sıcak bir işlem görmüş hali kesinlikle soğuk halinin verdiği faydayı verememektedir.

Keçiboynuzu özünün kullanım kısmında aç karnına tüketildiğinde tok tuttuğu gerçeği unutulmamalıdır. Böylelikle de özellikle kilo vermek isteyen bireylerin tok kalabilmek adına kontrollü bir şekilde keçiboynuzu tüketmeleri önerilebilir. Şeker hastalığı olan bireylerin keçiboynuzu özü yerine direkt olarak keçiboynuzunun ham halini tüketmeleri de önerilmektedir. Bu ürün tamamen şeker ve tatlı isteğinizi bastıracak, kilo verme aşamanızda sizlere oldukça yardımcı olacaktır.

Keçiboynuzu faydaları

Keçiboynuzundan üretilmiş tüm doğal ve katkısız ürünlerin insan sağlığına sağladığı yararlar şu şekilde özetlenebilmektedir;

Hücre onarımı sağlar :

Hasarlı yapıda bulunan hücrelerin onarılması işleminde keçiboynuzu müthiş bir fayda sağlamaktadır. Vücuttaki hasarlı hücreleri bulup teker teker onararak hücrelerin hasar görmeden önce hangi fonksiyonda çalışıyorsa aynı fonksiyonda çalışabilmesine olanak sağlar. Normal şartlarda insan metabolizmasında hasarlı hücrelerin kaderlerine terk edilmek yerine onarılarak eski güçlerine ve görevlerine ulaşmaları bünye için oldukça önemli ve değerli bir unsurdur. İşte keçiboynuzu da bunu yerine getirebildiği gibi ekstradan da hücrelerin hasara uğramaması adına önceden koruyucu kalkan görevi de görebilmektedir.

Kemik sorunlarında etkilidir :

Keçiboynuzu ürününün kemik hastalıklarını tamamen tedavi edemese de vücuda alındığında içeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde iyileşme süreçlerini ciddi anlamda etkileyebilmektedir. Özellikle çocuk yaştaki bireylerin hem zihinsel gelişimini hem de bedensel gelişimini sağlayabilecek içeriğe sahip olan keçiboynuzu; kemik erimesi vb. kemik hastalıklarında da tedaviye yardımcı doğal unsur rolünü oynamaktadır. Çocuk yaştaki bireylerin sağlıklı bir iskelet yapısına kavuşmasının küçük bir payı veya yetişkin bireylerin kemik hastalıklarına yakalanmaması durumunun küçük bir payı keçiboynuzunu düzenli ve dikkatli tüketebilmekten geçmektedir.

Kalp-damar hastalıklarından koruyucudur :

İçeriği gereği önemli bir antioksidan olarak kabul edilen keçiboynuzu, hem damar hastalıklarına hem de kalp hastalıklarına karşı da oldukça etkin bir öğe olarak bulunmaktadır. Keçiboynuzunun vücutta kanı temizleme özelliği göz önünde bulundurulursa, bu ürünü tüketen kişilerin damar sıkışması problemleri ve benzer kalp hastalıkları riski yaratacak nedenleri ortadan kaldırabilmek adına bir adım attıkları söylenebilmektedir.

Bağırsakları temizler :

Keçiboynuzu denilince akıllara gelen oldukça önemli özelliklerinden birisi de bağırsak temizliği konusunda müthiş etkili bir ürün olduğudur. Düzenli olarak keçiboynuzu tüketilmesi, içeriğinde bulunan lif özelliği sayesinde bağırsaktaki hareketlenmeyi arttırarak vücudun temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Grip hastalığında etkilidir :

Kış aylarında görülen grip gibi hastalıklar karşısında doğal ürünler kullanılarak korunma ve atlatmaya çalışılma çabası içerisinde etkili ürünlerden biri de kuşkusuz ki keçiboynuzudur. Bu ürünün antioksidan özellikler içermesi, doğal olarak antibiyotik olarak da kullanılmasına yaramaktadır.

Mideye karşı etkilidir :

Tıpkı bağırsaklara ve sindirim sistemine olan katkısı gibi aynı şekilde yine içerdiği liflerin mideye faydasını göz ardı etmemek gerekmektedir. Midenin daha güçlü bir yapıda olmasını sağlayan keçiboynuzu, aynı zamanda midenin asidik seviyesini dengeleyebilme özelliğine ve şişkinliği ortadan kaldırıcı özelliğe sahiptir.

Cinsel istekliliği arttırır : 

Keçiboynuzu faydaları sperm konusunda da oldukça etkisini gösterebilmektedir. Zaten normal şartlarda da vücuda son derece enerji depolayabilen ve kişinin enerjik olmasını sağlayabilen keçiboynuzunu cinsel olarak performans arttırıcı olarak da kullanılma şansı bulunmaktadır. Hem istek arttırıcı hem de güç arttırıcı olarak bulunan keçiboynuzunun öte yandan sperm sayısını ciddi olarak arttırdığı bilinmektedir.


1 Yorum

Leave A Reply