Atatürk’ün Ölümü İle İlgili Yazı

0

Atatürk ne zaman ve nasıl ölmüştür? Atatürk’ün hastalık süreci, Atatürk’ün ölümünün etkileri, Atatürk’ün Ölümü İle İlgili Yazı, bilgi.

Atatürk İle İlgili Resimli Yazılar

ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜ

Yıllarca süren askerlik ve savaş, bunu izleyen yeni bir devlet kurma çabaları Atatürk’ü yıpratmıştı. 1938 yılının ocak ayında hastalandı. Doktorlar dinlenmesini istediler.

Mayıs başlarında iyileşmiş görünüyordu. Hatta bu arada Güney illerinde bir geziye çıkmıştı. Bugünkü Hatay ilimiz, o zamanlar Fransızların yönetiminde bulunuyordu. Bir savaşa girmeden Hatay’ın yurdumuza katılmasını inceliyordu. O zaman kafasındaki tek konu buydu. Bu inceleme gezisi sırasında yine hastalandı. Ankara’ya döndü.

Doktorlar İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında tedavi altına alınmasını istediler. Yapılan muayenelerde hastalığının «siroz» olduğu anlaşıldı. Hastalık gittikçe ilerliyordu.

Kasım başlarında artık umut kesilmişti. 8 Kasım günü komaya girdi. Gece yarısı yavaşça gözlerini açarak: «Saat kaç?» diye sordu. Son sözleri bu oldu. Bir daha konuşmadı.

10 Kasım 1938 perşembe günü saat 9’u 5 geçe öldü. Bu haber kısa zamanda duyuldu. Bütün Türkiye yasa boğuldu.

19 Kasım günü İstanbul’da yapılan bir törenle Atatürk’ün tabutu gözyaşları içinde Ankara’ya uğurlandı. Ankara’da geçici olarak Etnografya müzesine konuldu.

Adına yaraşır büyük bir anıt – kabir yapımına başlandı. Ankara’nın yüksek bir tepesinde yapımına başlanan bu anıt 1953 yılında bitti. O yıl yapılan büyük bir törenle Atatürk buraya taşındı. Şimdi orada ulusunun gönlünde yatmaktadır..


Leave A Reply