Atatürk’ün Saat Parçalanma Hikayesi

0

Atatürk’ün göğsünde yer alan bir saatin onu bir kurşundan kurtararak hayatta kalmasını sağlamasının / kurtarmasının hikayesinin yer aldığı sayfamız.

Atatürk’e ait ünlü bir saat öyküsü vardır. Çanakkale’de, sol üst cebindeki saate bir kurşun isabet etmişti. Bu öykünün birkaç türlüsünü dinlemiştim. Fakat şimdi anlatacağım değişik şeklini, bir izci kafilesini Çanakkale savaş sahasını gezmeye götürdüğümüz zaman bize kılavuzluk eden bir jandarma yüzbaşısından ve tam olayın geçtiği «Kemal Yeri»’nde dinledim:

Advertisement

Askerlikte aranan en önemli özelliklerden biri, «çabuk karar verme» denilen niteliktir.

Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal, Kocaçimentepe’nin ön kesimindeki dalgalı sırtlara kadar ilerledi. Burada bir gözetleme birliği görev görüyordu. Komutan, birlik komutanının yanma sokuldu:

— Yakında düşman var mı?..

Advertisement

Diye sordu. Teğmen duraklamaksızın yanıt verdi:

— Hayır Paşam, yoktur!..

Mustafa Kemal Paşa Çanakkale Cephesinde

Mustafa Kemal Paşa Çanakkale Cephesinde

Mustafa Kemal, bu konuşma üzerine ayağa kalktı, dürbünle ileri bakmaya başladı. İşte tam bu sırada birkaç tüfek birden patladı ve kurşunlardan biri, Mustafa Kemal’in göğsüne rastladı. Kurşun, göğüs cebindeki büyük saate çarpmıştı.

Mustafa Kemal, haklı bir hiddetle takım komutanına çıkıştı:

— Hani düşman yoktu?!..

Advertisement

Takım komutanı, Anafartalar kahramanına aldırmadı bile. Erlerine döndü ve yüksek sesle:

— Benim takım, süngü tak, hücum!..

Emrini verdi.

Yere yatmış olan takım bir anda zenberek gibi boşandı; marş marşla hücuma geçti, az ileride, arazinin dalgalı oluşundan yararlanarak gizlice yakına kadar sokulmuş olan bir keşif mangasını tepeledi ve tekrar eski yerine döndü.

Mustafa Kemal’in hiddeti kalmamıştı. Yattığı yerden bu manzarayı zevkle, gururla seyrediyordu.

Takım komutanı, ancak görevini başardıktan sonra döndü ve özür diledi:

— Paşa Hazretleri; size güvence vermekte haklı idim. Fakat düşmanın çok gizli olarak ilerlediğini göremediğim için cezama razıyım: Grup Komutanı Mustafa Kemal Paşa, takım komutanım şöyle cezalandırdı: Yayınladığı bir «Günlük Emir» de teğmenin «çabuk karar verme» niteliğini resmen övdü ve rütbesini bir derece yükseltti.


Leave A Reply