Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Kompozisyon

0

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözü ile ilgili yazılmış olan kompozisyon / yazı.

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Sözü Hakkında Kompozisyon

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk çok iyi bir asker olduğu gibi aynı zamanda da büyük bir devrimciydi. hayatı boyunca bilimin ışığından gidip hurafelerden uzak durmayı başarmış ve bu sayede modern Türkiye’nin temellerini atmayı başarabilmiş bir liderdir.

Mustafa Kemal Atatürk büyük bir lider olduğu gibi zamanın şartlarının da her zaman değişeceğinden ve buna ayak uydurmak zorunda olduğumuzdan da haberdar olan ve farkında olan bir liderdi. Hatta bir seferinde “Eğer benim söylediklerim ile bilimin söyledikleri çelişirse bilimi seçin” diyebilecek kadar da hem ileri görüşlü hem de mütavazi bir inandı. Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir sözünü de işte bu hayat görüşü doğrultusunda söylemiştir. Hayatımızın her anında ilimin bilimin peşinden gitmek zorundayızdır. Hurafeleri gerici batıl inançların ışığı olamayacağı gibi buralarda ışık arayanlar da her zaman karanlıklar içerisinde yürümeye yaşamaya da mecbur kalacaklardır. İlim sadece Türk insanı için değil bu dünya üzerinde yaşayan tüm insanlar içinde bir yol gösterici olacaktır. Nitekim bu ışığın peşinden giden milletler ile bu ışığı red edip karanlıkta yaşamayı tercih eden milletler ve coğrafyaların şu anda ne halde olduğunu hep beraber görmekteyiz.

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir sözü ile din düşmanlığı yapıldığını iddia edenler ise bu sözün gerçek anlamda bir kuruma ya da kavrama düşmanlık değil bilakis tüm insani değerler, kavramlar ve kurumlar ile insanları barış içinde yaşamaya çağırdığını fark edemeyecek kadar meczup duruma düşmüşlerdir. Yolum Atatürk’ün yoludur diyen her Türk gencinin önünde bilim, ışık ve yol göstericisi olacaktır ve bu gerçek asla değişmeyecektir.


Leave A Reply