Ateşböceği Yolu Kitap Özeti Konusu Hakkında Bilgi, Kristin Hannah

0
Advertisement

Kristin Hannah’ın Ateşböceği Yolu isimli kitabının konusu nedir? Ateşböceği Yolu roman özeti, karakterler, konusu hakkında bilgi.

Ateşböceği Yolu

Ateşböceği Yolu, 20’den fazla roman yazmış, New York Times’ın en çok satan Amerikalı yazar Kristin Hannah’ın 2008 genç yetişkin romanıdır. Ateşböceği Yolu 1974’te başlıyor ve 30 yıllık dostluklarını hayatlarında istikrar sağlayıcı güç haline gelen iki kadının hikayesini anlatıyor.

ateşböceği yolu

Arka plan kaynak: pexels.com

Kitap Özeti

Ateşböceği Yolu, sekizinci sınıftan beri çok yakın arkadaşları olan Kate ve Tully’nin hayat, aşk ve dostluk hikayesini anlatıyor. Anlatı, sosyal merdivenin alt basamaklarındaki konumunu hayatındaki kaçınılmaz kaderi olarak kabul eden sekizinci sınıf öğrencisi Kate Mularkey’in hayatının anlatıldığı 1974 yazında başlıyor. Tully (Tallulah) Hart, Kate’lerin mahallelerine taşınır ve onun arkadaşı olmak ister. O yaz, otuz yılı aşkın bir süre devam edecek bir arkadaşlık başlayacaktır.

Tully, daha önce kendisini terk etmiş olan annesi Cloud ile birlikte Ateşböceği Yolu’na taşınır. Cloud yani Tully’nin annesi bir bağımlıdır ve yeni evlerinde Tully ona bakmak zorunda kalır. Bir lise partisine katılan Tully tecavüze uğrar. Sokağın karşısındaki pek arkadaşı olmayan Kate Mularkey ile sırdaş bulur. Kızlar, Cloud tutuklanana ve Tully büyükannesiyle birlikte yaşamaya dönene kadar birbirlerinden hiç ayrılmazlar. Tully büyükannesinin yanına gidip, ayrı oldukları yıllarda kızlar birbirleriyle sürekli mektuplaşırlar. Büyükanne öldüğünde Tully teselli için Kate ve Mularkeyslerin yanına gider ve okuldaki son yılını geçirmek için onların yanında kalır.

Tully ve Kate üniversiteye giderken Kate, Tully’nin gölgesinden çıkmaya başlar. Tully gazeteci olmaya, ileri düzey dersler almaya ve her yere özgeçmiş göndermeye odaklanmıştır. Kate ise, ilgi alanlarının gazetecilikten çok aşkı bulmak ve evlenmek olduğunu fark eder. Tully, son yılının sonunda yerel bir televizyon kanalında staj yapar ve Kate’e de orada bir iş bulur. Patronları, Kate’in anında aşık olduğu Johnny Ryan adında eski bir savaş muhabiridir. Johnny’nin Tully’e karşı ilgisi olduğundan endişelenen Kate, bir süre duygularını bir sır olarak saklar.

Tully, canlı yayında bir soygunun haberini yaptığı sırada vurulur ve sonrasında ise gazetecilik merdivenlerini tırmanmaya başlar. Kate Johnny’e karşı olan duygularını açıklar ve Kate ile Johnny’nin ilişkisi başlar. Tully kariyerinde yükselirken Kate, Johnny ile evlenir ve çocukları olur. Tully ve Kate iletişimlerini koparmazlar ama hayatları çok farklıdır; ancak her iki kadın da, hayattan daha fazlasını istediklerini veya bir şekilde daha fazlasına ihtiyaç duyduklarını fark ederler.

Advertisement
ateşböceği yolu

Kaynak: pixabay.com

Tully’nin Gazetecilik Kariyeri

Eski bir erkek arkadaşıyla tesadüfen karşılaşan Tully, Cloud’u yani annesini bulma ve ilişkilerini yeniden başlatma ihtiyacı duyar. Johnny, Tully’nin aramasını ve karşılaşmalarını filme almasını önerir. Tully’nin annesiyle yeniden bağlantı kurma girişiminin görüntüleri son derece popüler olur ve kendi programını yapmasına yardımcı olur. Programı yalnızca Seattle’da, Kate ve Johnny’nin yakınında ve Johnny’nin yapımcısı olması şartıyla kabul eder. Tully, Kate’in hayatına daha çok girdikçe, Kate’in Tully ve Johnny hakkındaki eski kıskançlıkları yeniden alevlenir. Üstelik Kate’in kızı Marah’ın, Tully’yi idolleştirdiği için de yeni kıskançlıklar uyanır.

Marah ve Kate’in ilişkisi giderek gerginleşirken Tully, aralarındaki uçurumun giderilmesine yardımcı olmak için Kate’i canlı bir yayına davet ederek müdahale eder. Program Kate’in beklediği gibi geçmez ve Kate yayında Tully’yi azarlıyor. Johnny, Tully’nin yapımcılığını bırakır ve Tully ve Kate’in 30 yıllık dostluğu darmadağınık bir haldedir. Kate ve Tully, ayrı oldukları süre boyunca ilişkilerinin yasını tutarlar, ancak ikisi de diğerinin özür dilemesi gerektiğine inanır.

Kate’e göğüs kanseri teşhisi konduktan sonra, Kate Tully’ye ulaşmaya çalışır, ancak Tully Antarktika’da bir haber peşindedir. Kate, hastalığı için tedavi görmek üzere hastanedeyken, fazla zamanı kalmadığını fark ederek, Tully’yi tekrar arar. Tully hiç tereddüt etmeden onun yanında olur. Kate’in hayatının son aylarında Tully destek, sevgi ve anlayış sağlar. Kate’in ölümünden sonraise Tully, arkadaşının sevgisinin ne büyük bir armağan olduğunu fark eder.


Leave A Reply