Atkuyruğu Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Atkuruğu otu nasıl bir bitkidir? Atkuyruğu otunun özellikleri, kullanılışı, faydaları, hakkında bilgi.

Atkuyruğu Otu; Atkuyruğugillerden nemli ve sulak yerlerde yetişen, çokyıllık otsu bitkidir; zemberekotu, ekliot, ulama da denir. Bazı türlerinden tıpta idrar söktürücü olarak ve akciğer tedavisinde kullanılan maddeler elde edilir. Zehirli türleri de vardır. Atkuyruğu bol miktarda silis taşıdığından eskiden tahtaların cilalanmasında ve madeni eşyanın temizlenmesinde de kullanılmıştır.

Faydaları:
Bir kilo suda kaynatılıp kaşık kaşık içilirse amel ve göğüs hastalıklarına faydalıdır. Aybaşı adetlerini söktürmede yardımcı olur.

Vereme iyi gelir, kan kesici, idrar sökücü olarak kullanılır. Nikris ve romatizma şikayetlerini giderir. Böbrek ve mesane ağrılarına iyi gelir.

Ezilerek elde edilen merhem, yaralara iyi gelir. İnce kıyılmış ve kurutularak çayı yapılan atkuyruğu, zatülcenp hastalığına iyi gelir.

0,5 litre suya 1 avuç ufalanmış kuru atkuyruğu konur, 10 dakika kaynatılır ve 20 dakika demlenip pamuktan süzülür. Bu su tahriş sonucu meydana gelen ve deri altı bezelerinin iltihaplanmasından olan yanma ve kızarmalara pamukla ılık ılık sürülür ve kendi halinde kurutulur.

Advertisement

Tavsiye edilen miktardan fazla içilmemelidir. Zehirlenmelere sebep olabilir.

Atkuyruğugiller, (LsitEguisetaceae) Eğreltilerden çokyıllık otsu, rizomlu çiçeksiz bitkiler familyasıdır. Tropikal ve ak tropikal bölgelerde yetişen tek cinsi ve 25 kadar türü vardır. Silis bakımından zengin olan bitkinin toprak üstü gövdesi boyuna oluklu, içi boş, belirgin biçiminde düğümlü ve dallanmıştır. Yapraklar sivri pul biçimindedir. Sporlarla ürerler.


Leave A Reply