Ayda Atmosfer Var Mı? Ayın Atmosferinin Özellikleri Nelerdir? Nasıldır?

0

Ayın atmosferi var mı, varsa nasıldır? Ay’ın atmosferinin özellikleri, NASA’nın ayın atmosferi hakkında verdiği bilgiler, hakkında bilgi.

Ayda Atmosfer Var Mı?

Ayda, nefes almak için hava yoktur. Apollo astronotlarının diktiği bayrakları dalgalandırabilecek hiçbir esinti yoktur. Bununla birlikte, ay yüzeyinde neredeyse bir atmosfer olarak adlandırılabilecek çok ince bir gaz tabakası vardır. Teknik olarak, bir eksosphere olarak kabul edilir.

Bir eksosferde, gazlar, birbirleriyle nadiren çarpışacak şekilde yayılırlar. Bunlar, kavisli, balistik yörüngelerde engelsiz uçan ve ay yüzeyinde sıçrayan mikroskobik toplar gibidir. Ay’ın atmosferinde, kübik santimetre başına sadece 100 molekül vardır. Buna karşılık, Dünya’nın deniz seviyesindeki atmosferi, santimetre küp başına yaklaşık 100 milyar moleküle sahiptir. Bu ay gazlarının, toplam kütlesi, yüklü bir damperli kamyonun ağırlığına eşit olacak şekilde yaklaşık 25.000 kilogram civarındadır

NASA’nın Kaliforniya’daki Moffett Field’daki Ames Araştırma Merkezi’nden Anthony Colaprete, Ayın atmosferi için “Düşündüğünüz gibi bir atmosfer değil” demiştir.

Ay atmosferinde, birkaç element tespit edilmiştir. Apollo astronotları tarafından bırakılan dedektörler argon-40, helyum-4, oksijen, metan, azot, karbon monoksit ve karbon dioksit tespit etmiştir. Yerküre dayalı spektrometreler sodyum ve potasyum tespit ederken, Lunar Prospector orbiter radon ve polonyumun radyoaktif izotoplarını buldu. Son zamanlarda, bilim adamları, bir mikrometre kalınlığından daha az olan su moleküllerinin, ay yüzeyinde yaşayabildiğini bile bulmuşlardır.

2012 yılında, Lunar Reconnaissance Orbiter helyum tespit etti.

“Şimdi soru, helyum, ayın içinden mi kaynaklanıyor –örneğin, kayalarda radyoaktif bozulma yoksa güneş rüzgarı gibi bir dış kaynaktan mı?”

LRO’nun LAMP aletinin baş araştırmacılarından ve Southwest Research Institute of Colorado’daki araştırmacılarından Alan Stern bir açıklamada bulundu.

Ay atmosferindeki kaynaklardan biri, radyoaktif çürümeye bağlı olarak, ayın iç kısımlarından çıkan gazların salınmasıdır. Serbest bırakıldıktan sonra, daha hafif gazlar neredeyse anında uzaya kaçar. Gaz salınımı, hafif olan atmosferi yeniden doldurur.

Güneş ışığının, güneş rüzgârının ve ay yüzeyine çarpan mikrometrelerin etkisi de ayın yüzeyinde gömülmüş olan gazları serbest bırakabilir – bu da püskürtme şeklinde adlandırılan bir süreçtir. Bu gazlar ya uzaya uçar ya da ay yüzeyinde sıçrama yaparlar. Sıçramak, ayın kraterlerinde toplanan su buzunu açıklayabilir. Ay’a çarpan kuyruklu yıldızlar, yüzeyde bazı su molekülleri bırakmış olabilirler.

Toz ve atmosferin, aya seyahat etmeyi planlayan astronotlar için ciddi sonuçları olabilir. Ay atmosferinde bulunan malzemeleri anlamak, uzay araştırma programlarının yeni nesil uzay araçlarını ve ay ekipmanlarını tasarlamasına yardımcı olacaktır.


Leave A Reply