Azlon Nedir?

0
Advertisement

Azlon nedir, nasıl bir maddedir? Bir yapay elyaf olan azlon ne işe yarar, özellikleri nelerdir? Azlon hakkında bilgi..

Azlon Nedir?

Azlon, doğal kaynaklı proteinlerden üretilen yapay dokuma elyafıdır. Öbür yapay liflerin üretiminde olduğu gibi, azlon üretiminde de, hammadde önce çözelti haline getirilerek eğirme kovanı adı verilen bir aygıtın deliklerinden çekilir, daha sonra lifleri oluşturan molekül zincirlerinin düzgün olarak dizilmesini sağlamak için gerilir.

Azlon üretiminde, kaymağı alınmış sütün yan ürünü olan kazein, mısır tanelerinden özütlenen zein, boynuzsu bir madde olan ve tavuk tüyünden elde edilen keratin, deri ve post artıklarından çıkarılan kollajen, suyu alınarak toz halinde piyasaya sürülen yumurtaların yan ürünü olan yumurta albümini gibi hayvansal proteinler ile pamuk tohumu, yer fıstığı ve soya fasulyesinden elde edilen bitkisel proteinler kullanılır.

Azlon, gerildiğinde çok uzayabilmesine karşılık, kolayca eski uzunluğuna dönememesi ve özellikle ıslakken çok dayanıklı olmaması nedeniyle sanayide geniş bir kullanım alanı bulamamıştır. Yünden daha çabuk, yapay ipek ve asetattan daha güç tutuşur. Giysilik kumaş yapımında kullanılan azlon, yumuşak ve ısıtıcıdır; nemi emer, kolayca elektriklenmez ve keçeleşmez.. Daha çok başka liflerle karıştırılarak kullanıldığında, paltoluk ve elbiselik kumaşlara elle hissedilebilir bir yumuşaklık kazandırır.


Leave A Reply