Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon, Bağımlılık Konulu Yazı Örnekleri

0
Advertisement

Bağımlılık ve bağımlılık çeşitleri hakkında kompozisyon örnekleri. Bağımlılık konulu yazı ve makaleler, kompozisyon.

sigara

Kaynak: pixabay.com

Bağımlılık

Hepimizin bildiği gibi her şeyin fazlasının çok tehlikeli olduğu gibi, her türlü bağımlılık da kişinin yaşam kalitesini bozabilir. İfade, bağımlılığın bir aile hastalığı olduğunu, çünkü bir kişinin kullandığını ve tüm ailenin acı çektiğini belirtir. Bağımlı sadece acı çekmez, etrafındaki insanlar da çok acı çekerken, yukarıdaki ifade tüm özünde doğrudur. Ancak bu, onlara yardım edilemeyeceği anlamına gelmez. Bağımlılık tedavi edilebilir ve bağımlı olan kişiden vazgeçmemeli, daha iyi bir yaşam için onlara yardım etmeliyiz.

Bağımlılığın büyük bir bedeli vardır ve kendimizin veya kimsenin bağımlı olmasına izin vermemek için onun zararlı sonuçlarını fark edebilmemiz gerekir. İlk olarak, bağımlılığın büyük sağlık tehlikeleri vardır. Herhangi bir şeyin alımı vücudumuz için kötüdür ve ne tür bir bağımlılık olduğu önemli değil, her zaman kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığını etkileyecektir.

Örneğin, uyuşturucu veya yiyecek bağımlısıysanız, çeşitli hastalıklara ve hastalıklara yakalanırsınız. Benzer şekilde, video oyunlarına bağımlıysanız, fiziksel sağlığınızla birlikte zihinsel sağlığınız da zarar görecektir.

Ayrıca, bağımlı olan kişiler genellikle parasal sorunlarla karşılaşırlar. O şeyi fazla kullandıkları için ona bir sürü para harcıyorlar. İnsanlar, bağımlılıklarını tatmin etmek için tüm servetlerini tek bir şeye harcamak konusunda takıntılı hale gelirler. Bu nedenle, tüm bu uyuşturucu, alkol, kumar ve daha birçok bağımlılık bir kişinin mali durumunu tüketir ve genellikle borca ​​veya daha da kötüsüne yol açar.

Ayrıca, bağımlıların kişisel ve profesyonel ilişkileri en çok zarar görür. Sonunda kendi lehlerine çalışmayan şeyler yapıyor veya kararlar alıyorlar. Bu, insanların ilişkilerini kısıtlar ve birbirlerinden uzaklaşır.

Advertisement

Ayrıca, eğitimlerini veya iş hayatlarını da engellemektedir. Tüm paranızı ve zamanınızı bağımlılığınıza harcarken, doğal olarak diğer şeylere olan konsantrasyon seviyeniz düşecektir. Ancak, tüm bunları yenmek imkansız değil. Bağımlılıklarını yenmenin birçok yolu vardır.

Bağımlılığını Yen

Yenilmektense bağımlılığınızı yenmek için çalışmak en iyisidir. Bunu yapmak için birçok yol denenebilir. Öncelikle, bir bağımlılık sorununuz olduğunu kabul edin ve tanımlayın. İyileşmenin ilk adımı budur. Onları tedavi etmek için biraz zaman ayırmanız ve semptomları anlamanız gerekir. Daha iyisini yapmak için kendinizi motive edin.

Bundan sonra, yolculuğun uzun ama zahmete değeceğini anlayın. Hayatınızdaki tetikleyicileri belirleyin ve mümkün olduğunca onlardan uzak durmaya çalışın. Profesyonel yardım istemekte utanılacak bir şey yok. Profesyonellerin her zaman daha iyi olmanıza yardımcı olabileceğini her zaman unutmayın. Kendinizi rehabilitasyon programlarına kaydedin ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın.

En önemlisi sevdiklerinizle konuşmaktan çekinmeyin. Onlara yaklaşın ve sizi en çok önemsedikleri için konuşun. Kesinlikle doğru yola girmenize ve daha iyi sağlık ve yaşam için bağımlılığı yenmenize yardımcı olacaklar.

Bağımlılık Konulu Yazı

Bağımlılık, zararlı ve tehlikeli maddelerin alımını veya kötü alışkanlıkların aşılanmasını ifade eder. Bağımlılık, mağdur, ailesi ve arkadaşları üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Zehirli maddelerin alınması, beynin dopamin olarak bilinen ve kişinin davranışında değişikliklere neden olan kimyasal bir madde üretmesine neden olabilir. Bağımlılık, bağımlının etrafındaki her şeye olan ilgisini kaybetmesine neden olacak bir süreçtir. Bağımlılar, yiyecek, uyuşturucu, oyun veya sosyal medya gibi belirli bir ürüne yapışık kalırlar. Herhangi bir şeye bağımlılık, bir kişinin hayatına zarar verebilir.

Nedenler

Çeşitli faktörler bağımlılığa katkıda bulunur. Genetik yatkınlığa sahip en yaygın saplantılardan birkaçı, madde kötüye kullanımı için en yüksek olasılığı taşır. Bağımlılığın bir diğer önemli nedeni, başa çıkma mekanizması veya trajik ya da travmatik deneyimlerden kaçmadır. İnsanların, yakın bir aile üyesine veya kompulsif davranışlara maruz kalan tanıdıklarına bakarak da bağımlılığı miras aldıkları söylenir.

Advertisement
Etkileri

Birkaç araştırma, bağımlılığın herhangi bir biçime dönüşebileceğini ve dürtü kontrolü, ödül, karar verme veya motivasyon gibi duygularla ilgili belirli sinirsel kalıpların kablolanması üzerinde yoğun etkileri olduğunu kanıtladı. Bu da ürüne ciddi bir bağımlılık ve aşırı sosyal izolasyona, ciddi sağlık sorunlarına, maddi sıkıntılara ve sıkıntılı aile hayatına yol açar. Bağımlılığa ve olumsuz duygulara karşı koymak ve üstesinden gelmek için bağımlı, sorunu çözmek için bağımlılık yapan ürünlere geri dönmek için bir toparlanma yaşayabilir.

Önleme

“Önlemek tedaviden iyidir” sözü, bağımlılık tedavisinde önleyici tedbirlerin önemini ifade eder. Önleyici tedbirler tedavileri, terapiyi ve ilaç kullanımını içerir. Bağımlılığın başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için, inkar durumu yerine sorunu kabullenme olanağının olması gerekir. Bağımlı yoğun bir travmaya maruz kalabileceğinden, önlemler sırasında aile etkili bir rol oynamaktadır. Geri çekilme aşamasında duygusal ve psikolojik desteğe duyulan ihtiyacın yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bağımlılar, bağımlılık ürünlerine yönelik dürtülerini tetikleyebilecek hileli durumlardan uzak durmayı sağlamalıdır.

Çözüm

Bağımlılık istemsiz bir süreçtir, çünkü beynin bir bağımlının değişikliklerine verdiği tepki, tehlikeli sonuçları ne olursa olsun kötü alışkanlıklara ve bağımlılıklara yol açar. İnsanlar, bir kişinin bağımlılık yapıcı davranışını asla ahlaki karakter veya standartlarla ilişkilendirmemelidir. Bağımlılar, ilaçlar, terapi ve tedavilerin yanı sıra yakınlarından ve sevdiklerinden çok fazla şefkat, motivasyon ve destek isterler.


Leave A Reply