Baitylos Nedir?

0

Baitylos Nedir? Antik Yunan medeniyetinde sütun ya da kutsal taş olarak adlandırılan baitylos ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.

baitylos

Advertisement

Baitylos Nedir?

Baitylos, baetulus olarak da yazılır, Eski Yunan dininde, kutsal taş ya da sütun. Sözcük Sami kökenlidir (Arapça beyt: “ev”). İlk çağda sayısız kutsal taş (ya da put) vardı. Bunlar genellikle belli bir tanrının bulunduğu yer olarak görülür, o tanrının simgesi olan kutsal taşa tapınılırdı. En ünlü baitylos örneği, Delphoi’deki Apollon Tapınağı’nda bulunan ve evrenin tam merkezini gösterdiğine inanılan omphalos (göbek) adlı kutsal taştı. Delphoi’de bulunan ikinci bir taşın, Titan Kronos tarafından yutulan taş olduğu söylenir, Zeus’u simgelediği düşünülürdü.

Bu taşlar, bazen sütun haline getirilerek ya da üçer sütun halinde gruplanarak daha düzgün biçimde yapılırdı. Bu sütunlar bazen bir kutsal sandukanın önüne konurdu; bazıları da menzil işareti olarak kullanılır ve bunlara genellikle insan biçimi verilirdi. Daha sonraları ortaya çıkan sunak ve ikonların baitylos’tan kaynaklandığı sanılır.


Leave A Reply