Balfour Bildirisi Nedir? Ne Zaman Yayımlanmıştır ve Kim Yayımlamıştır?

0
Advertisement

Balfour Bildirisi nedir? Balfour Bildirisi neden, ne zaman ve kim tarafından yayınlanmıştır, amacı nedir? Balfour Bildirisi hakkında bilgi.

balfour bildirisi

Balfour Bildirisi

Balfour Bildirisi; (2 Kasım 1917), İngilizlerin “Filistin’de Yahudiler için ulusal bir yurt oluşturulması”nı desteklediğine ilişkin açıklamaya verilen addır. İngiliz dışişleri bakanı Arthur James Balfour’un İngiliz Yahudilerinin önderlerinden Lionel Walter Rothschild’e yazdığı bir mektupta dile getirilmiştir.

Londra’daki Siyonist önderlerden Haim Weizmann ve Nahum Sokolov’un ısrarlı çabalan sonunda yayımlanan Balfour Bildirisi, Filistin’in “yalnızca” Yahudilere ait bir ülke olarak düzenlenmesini isteyen Siyonistlerin beklentilerini tam anlamıyla karşılamıyordu. Bildiri “Filistin’de yaşayan ve Yahudi olmayan toplulukların yurttaşlık haklarını ve dinsel özgürlüklerini zedeleyecek hiçbir şeyin yapılmayacağını özellikle vurguluyordu. Gene de Siyonistlerce coşkuyla karşılanan bildiri, Dünya Siyonist Örgütü’nün amaçlarının gerçekleşmesi biçiminde değerlendirildi.

İngiliz hükümeti bu bildiri ile özellikle ABD’deki Yahudi kamuoyunu İtilaf Devletleri’nin yanına çekmeyi umuyordu. Ayrıca duygu ve çıkar bağlarıyla İngiltere’ye yakın bir Yahudi topluluğun Filistin’e yerleştirilmesinin Süveyş Kanalının ve dolayısıyla Hindistan yolunun korunmasına yardımcı olacağını düşünüyordu.

Advertisement

Önde gelen İtilaf Devletleri’nce onaylanan ve 1920 San Remo Konferansı’nda da kabul edilen Balfour Bildirisi, İngiliz dış siyasetinin ve uluslararası siyasetin önemli bir öğesi haline geldi. Daha sonra Yahudi göçünün kolaylaştırılmasına ilişkin birtakım hükümler de eklenerek, 24 Temmuz 1922’de Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilen Filistin üzerindeki İngiliz manda yönetimi kapsamına alındı.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?