Balık Gözü Lens Nedir? Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Balık gözü lens nedir, çeşitleri nelerdir? Balık gözü lens ne işe yarar, nerelerde, ne amaçla kullanılır, Balıkgözü lens hakkında bilgi.

Balık Gözü Lens Nedir? Ne İşe Yarar?

Balık gözü lens, genellikle 180 derece geniş açıları çekmek için tasarlanmış ultra geniş açılı bir mercektir. Bu lensler ultra geniş veya süper geniş mercek olarak da bilinir. Ekstrem sporlar, manzara ve sanatsal fotoğrafçılık da sık kullanılır.

Balık gözü lens

Balık gözü terimi, 1906 yılında Robert W.Wood tarafından kullanıldı. Kendisi Amerikalı bir fizikçi ve bu lensin mucididir. Bulutların oluşumunu incelemek için ilk olarak 1920 yılında balık gözü lens kullandı. Balık gözü lenslerinin görüş açısı genellikle 100 ve 180 derece arasında değişir. Odak uzunlukları da, kullandıkları biçime göre değişir.

Türleri

Tam çerçeve ve dairesel çerçeve olmak üzere iki temel balık gözü türü vardır. Her tür farklı bir etkiye sahip olacak ve farklı bir görüntü tipi verecektir. Onlara detaylı bir göz atalım.

Tam Çerçeve Balık gözü Lensler

Tam çerçeve bir balık gözü lens, diyagonal boyunca 180 derecelik görüş alanı yakalama kapasitesine sahiptir. Görüntünün dikey ve yatay tarafları 180 dereceyi aşmaz. Geniş açıları yakalayamamalarına rağmen, yaygın olarak kullanılırlar, çünkü bu lens tarafından üretilen görüntü dikdörtgendir ve siyah kenarları olmaz.

Advertisement

Dairesel Balık gözü Lens

Dairesel balıkgözü lens, tüm yönlerde 180 derecelik bir görüntü yakalayabilmektedir. Yani, görüntü dairesel bir görüntü gibi görünür. Ancak bu lensin temel dezavantajı, siyah kenarlar oluşturur. Bu lensler çoğunlukla sanatsal fotoğrafçılıkta kullanılmaktadır.

Balık gözü Lens Kullanım Alanları

** Bu lensler ekstrem spor, manzara ve sanatsal fotoğrafçılıkta kullanılır.

** Birçok planetaryum bu lensi gece gökyüzü projeksiyonu için kullanır ve içeriye dijital içeriği yansıtır.

** Görsel savaş simülatörleri ve uçuş simülatörleri, hava trafik kontrolörleri balık gözü projeksiyon lensini kullanır ve askeri personeli eğitir.

** Bilim insanları bu lensleri hemisferik (yarım küresel) fotoğrafçılık için kullanırlar.

** Bu lensler ayrıca, gökbilimciler tarafından ışık kirliliği verilerini ve bulut örtüsünü yakalamak için kullanılır.

Advertisement

** Kameramanlar ve fotoğrafçılar aksiyon çekimleri yapmak için balık gözü lensleri kullanır. Örneğin, kaykay yaparken bu lensler sporcuya ve kaykaya odaklanmak için kullanılır.

** Balık gözü lensler genellikle fiziksel dünyadan, çevre haritaları oluşturmak için bilgisayar grafiğinde yaygın olarak kullanılır.


Leave A Reply