Bamya Hakkında Bilgi, Bamya Nasıl Yetiştirilir ve Bamya Çeşitleri Nelerdir?

0
Advertisement

Sofralarımızın ve Türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerinden olan bamya sebzesi ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği yazımız.

bamya

Bamya Hakkında Bilgi

Ayrı taçyapraklı ikiçeneklilerin ebegümecigiller familyasından otsu bir bitkidir. Asıl vatanı Asya ve Afrika’dır. Sıcak memleketlerde birkaç yıl, ılık memleketlerde bir yıl kadar yaşar. Soğuktan hiç hoşlanmaz.

Bamya mavi çiçekler açar. Meyvesinin içindeki bölmelerde yuvarlak ve sert koyu yeşil tohumları bulunur. Bamya tohumlarını ekmeden önce ıslatarak çatlatmak gerekir. Tohumlar su içinde kendiliklerinden çimlenirler. Tohumlar bellenmiş toprağa 15-20 santim aralıklarla açılan çukurlara ikişer, üçer tane bırakılır. Bunları toprağın 2 – 3 santimden daha derinine ekmek, kapattıktan sonra üzerine bir avuç kadar çürüntü dökmek gerekmektedir.

Yurdumuzda yetiştirilen başlıca bamya çeşitleri, şunlardır: Sultanî bamya, Balıkesir bamyası, Amasya bamyası. Bunlardan Sultanî bamya ile Balıkesir bamyası daha çok tazeyken yenir, Amasya bamyası ise çiçek açar açmaz toplanır, ipe dizilerek kurutulur. Buna «çiçek bamyası» da denir.

Advertisement

Leave A Reply