Banda Aceh Nerede

0
Advertisement

Banda Aceh nerededir? Son dönemde yaşadıkları Tsunami felaketi ile adını sıklıkla duyduğumuz Banda Aceh ile ilgili genel bilgiler.

Banda Aceh, Endonezya’da, Sumatra’nın kuzeybatı ucunda, Aceh ayrıcalıklı özerk ilinin (daerah istimewa) merkezi olan kent (kotamadya). Mekke’ye giden hacılar için tarih boyunca bir konaklama yeri olması nedeniyle “Mekke’ye açılan kapı” olarak adlandırılır.
Banda Aceh
1292’de Marco Polo’nun, 1345 ve 1346’da da İbn Batuta’nın uğradığı Banda Aceh, 17. yüzyılda Açe Sultanlığının başkenti oldu. Hükümdarı iskender Muda (hd 1607-36), Malakka Boğazında Portekizlilerle birkaç kez deniz savaşma tutuştu. 1873’te Hollandalılar kenti işgal etti; ardından Hollandalılarla Açeler arasında çıkan savaş 1903’e değin sürdü. Kent II. Dünya Savaşı’nın başında Japonlarca işgal edilinceye değin Hollanda egemenliği altında kaldı.

Banda Aceh’te nüfusun çoğunluğunu Açeler oluşturur; bölgede aynca Hintliler, Araplar, Türkler, Çinliler, Etiyopyalılar ve İranlılar da yaşar. Kentte pamuklu ve ipekli kumaş dokunur; altın eşya, lamba, işli bakır kâse, brokar ve kılıç üretilir. Doğu kıyısındaki Lhokseumane, Langsa ve Medan kentlerine demiryolu ve karayoluyla bağlanır; aynca bir havaalanı vardır. Görülmeye değer yerler arasında, bir stadyum, Baturrahman Camisi, çok büyük bir Çin çanı ile Açe kültürüne ait parçaların sergilendiği Aceh Müzesi, Gunongan (Yürüyen Saray), ırmak kıyısındaki havuzlar, gezinti bahçeleri ve güzel plajı sayılabilir. 1959’da ekonomi fakültesi olarak kurulan Syiah Kuala Üniversitesi 1961’de eyalet üniversitesi olmuştur.


Leave A Reply