Bandeira Nedir? Bandeirante’ler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bandeira nedir? 17. yzyılda Portekizlilerin Brezilya içlerine doğru düzenlediği köle avı seferleri olan Bandeira ve Bandeirante’ler hakkında bilgi.

Bandeira
Bandeira, 17. yüzyılda Brezilya’nın iç bölgelerinde Portekizlilerin düzenlediği köle avı seferlerine verilen ad. Bandeirante’lenn (bu seferlere katılanlar) çoğu, para ve serüven peşinde koşan Yerli-Portekizli melezi Sâo Paulolu mameluco’lardı.

Bandeira seferleri, Brezilya’nın, Tordesillas Antlaşmasıyla (1494) belirlenen Portekiz ve İspanyol topraklarının ötesinde, Güney Amerika’nın iç bölgeleri üzerinde hak iddia etmesine yardımcı oldu.

Zengin girişimciler tarafından örgütlenip sıkı biçimde denetlenen bandeira’lara katılanların sayısı elliden birkaç bine kadar değişiyordu. Seferler sırasında, genellikle yol üzerinde yerleşimler kuruluyor, yollar yapılıyor, iç bölgelerde kurulacak tanm ve hayvan çiftliklerinin temeli atılıyordu. Çoğu zaman bir Yerli kabilesine karşı öbürüyle ittifak kurulur, ama savaş sonunda zayıf düşen iki kabile de köleleştirilirdi. Cizvitlerin Yerliler için kurduğu misyoner köyleri, bandeira akmlannın başlıca hedefi oldu. 1628’de Antonio Raposo Tavares tarafından düzenlenen ilk bandeira sırasında Parana Vadisinin yukarı kesiminde 21 köye baskın düzenlenerek yaklaşık 2.500 Yerli ele geçirildi. Bu nedenle bandeirante’lerin baş düşmanı olan Cizvit misyonerleri, köylerini daha güneye ve batıya taşıyıp Yerlileri silahlandırarak bu saldırılardan korunmaya çalıştılar. Bununla birlikte, en ünlüsü Fernâo Dias Pais Leme önderliğinde gerçekleştirilen bandeira’lar aracılığıyla büyük kârlar sağlandı, bundan en çok zarar gören de Yerliler oldu.


Leave A Reply